Перстень із землі: давньоруський чи козацький?

У полі на Турійщині Луківської громади випадково знайшли перстень, прикрашений стилізованим рослинним та геометричним орнаментом. Дослідники почали сперечатися, до якої історичної епохи він належить. А що власника не віднайти, то це точно…

Про знахідку сповістила головна зберігачка фондів Ковельського історичного музею Мирослава Мороз у соцмережах.

Як розповіла музейниця, на території Волині персні є найбільш поширеними прикрасами серед експонованих артефактів. Так, лише в колекції Ковельського історичного музею зберігається декілька десятків перснів.

«Давньоруський перстень суцільнолитий щитковосерединний за формою, прикрашений стилізованим рослинним та геометричним орнаментом. Щиток круглої форми, діаметром 12 мм, прикрашений орнаментом у вигляді чотирьохпелюсткової квітки, вписаної у коло. Така квітка символізувала хрест, що був на Русі з давніх часів важливим символом», – пояснила Мирослава Мороз.

Перстень з таким візерунком, пише «Українська правда. Життя», міг бути не просто прикрасою, але й оберегом для власника – мав захищати від хвороб, зла та лиха. На ньому зображена чотирипелюсткова квітка, образи якої в давньоруський період були трендовими. Здебільшого прикраси з таким орнаментом вважаються жіночими, проте їх також носили чоловіки й діти.

Дослідники в соцмережах прокоментували повідомлення Мирослави Мороз.

Наприклад, Олег Кожушко вважає:

«Це перстень XVII ст., аналогії були виявлені Ігорем Свєшніковим під час археологічних розкопок на переправі на полі битви під Берестечком. Персні були знайдені як на самих козаках, так і в їхніх речах, сумках-калитках разом із монетами та іншими дріб’язком. Це детально описано в його книзі, науковий звіт археологічних досліджень розкопок».

Його точку зору підтримує і Петро Троневич:

«Згідний, що це перстень XVII ст., і його орнамент називають «Роза вітрів».

Перстень випадково виявили під час обробки землі між селами Туровичі та Миляновичі на Турійщині.

І доки науковці сперечаються, до якої епохи його віднести, власника прикраси вже точно не встановлять…

Остап КАЛИНА.

На фото Мирослави Мороз та з відкритих джерел: знайдений на Турійщині стародавній перстень; краєвиди старого с. Туровичі…

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *