Будівництво перинатального центру в Луцьку триває повним ходом. В Адміністрації Президента хвалять волинян за відмінну роботу в рамках проекту «Нове життя».
Минулого тижня під час селекторної наради за участю першого заступника глави Адміністрації Президента України Ірини Акімової детально розібрали ситуацію в кожній із областей, де будують перинатальні центри. Одразу кілька сучасних закладів планують відкрити в Україні 2013-го. Часу «на розкачку» нема, попередила Ірина Акімова, а тому виконавча влада на місцях має працювати швидко і якісно. Вкрай необхідно узгодити остаточний графік здачі об’єктів в експлуатацію та забезпечити прийняття у регіонах рішень про фінансування проектів у межах 15-25% із місцевих бюджетів. Що ж реально зроблено на теренах регіонів та на Волині зокрема?
Найбільшу активність у підготовці необхідного пакета документів для того, щоб отримати кошти із Держбюджету на реалізацію проекту «Нове життя», наразі демонструють Волинська, Львівська, Херсонська, Чернівецька та Черкаська області. Жоден із регіонів поки не має затвердженого експертною радою нацпроекту пакета документів. Однак поки найякісніше виконують цю роботу саме на Волині та Львівщині. Зволікання з підготовкою паперів викликає тривогу, зазначила Ірина Акімова: «Усі ми знаємо, наскільки трудно приймався бюджет цього року і як непросто було у ньому передбачити кошти на перинатальні центри. Якщо ми реально хочемо ці гроші отримати й освоїти, всі необхідні роботи повинні розпочатися у першій половині року».
Лише у двох областях (Волинській та Черкаській) прийнято рішення про співфінансування будівництва перинатальних центрів з обласної казни. Інші регіони поки цієї роботи не зробили або ж про це не звітували. Таким чином, уже цьогоріч планують відкрити сучасні центри на Хмельниччині, Луганщині та Запоріжжі. На черзі також – Львів та Чернівці… Триває будівництво перинатального центру й у Луцьку.
Про стан справ в області доповідав Ірині Акімовій та присутнім у столичній студії керівникам національного проекту «Нове життя» заступник голови облдержадміністрації Олександр Курилюк: «Для нас це – проект номер один. Я насамперед хочу подякувати за розуміння та підтримку всій команді проекту. Ми серйозно рухаємося вперед. Щодо співфінансування, то уже виділили з обласного бюджету 7,5 мільйонів гривень. Будівельні роботи фактично не припиняли. Сьогодні будівельники працюють у три зміни. Освоїли майже 3 мільйони 300 тисяч гривень (торік – майже 13,5 мільйона). Проектно-кошторисну документацію в електронному вигляді вже надіслали. Наступного тижня готові представити документацію повністю. Ми вже маємо фахівців, маємо певні напрацювання. Персонал готуємо цілеспрямовано. Створюємо електронний реєстр вагітних та новонароджених. Пологові будинки у Луцьку та Ковелі працюватимуть як перинатальні центри другого рівня. Готові приймати кошти. Термін завершення робіт – квітень наступного року».
Як розповів начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації Ігор Ващенюк, із 1 червня в Луцьку запрацює унікальний симуляційний центр: «Фахівці вчитимуться лікувати й рятувати життя на муляжах, які повністю імітують людський організм. Можна проводити пологи, робити операції, ін’єкції. То – останнє слово техніки, такі симуляційні центри є не в кожній країні Європи. Наразі три фахівці вчаться обходитися з таким обладнання у Португалії».
У відповідь керівник нацпроекту «Нове життя» Віктор Сірман зауважив, що з волинянами приємно працювати, а також просив поділитися успішним досвідом роботи із іншими регіонами.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото Івана ЗАЇКИ: довгобуд отримав нове життя і зростає швидкими темпами.