Польові дослідження української гуманітарки

Допоки на митниці з кінця минулого року простоюють гуманітарні вантажі для волинських сиріт та інвалідів, міністр соціальної політики України Наталія Королевська вправляється в красномовності… 

Перша спроба «виходу в люди» для Наталії Юріївни 23 березня обернулася повним конфузом. Новоспечений урядовець, яка в парламенті минулого скликання була обрана за списком БЮТу, а ще в жовтні 2012-го на чолі списку партії «Україна – вперед!» обіцяла виборцям ледь не небо прихилити, аби тільки вони проголосували за її структуру, врешті-решт працевлаштувалася на посаді міністра. Окрім усього іншого, Наталії Юріївні доручили координувати роботу Комісії з гуманітарної допомоги, яка раніше підпорядковувалася безпосередньо Кабінету Міністрів України. І тут виявилося, що замість системної та відповідальної роботи ця структура фактично паралізувала отримання людьми соціально вразливих верств населення дарунків із-за кордону! 
У цьому пересвідчилася «Волинська газета», яка вже місяць намагається зрозуміти, чому вантаж однієї з німецьких благодійних організацій приїхав на Волинь ще до Різдва Христового, проте й досі перебуває під митними пломбами? Сліди повели на Печерські пагорби, у відомство Наталії Королевської, до якої редакція й скерувала інформаційний запит ще 6 березня 2013 р.
Дні спливають за днями в очікуванні довгожданої відповіді. А тим часом публічно з приводу дивних особливостей розмитнення гуманітарних вантажів виступила сама пані міністр. Це сталося вранці 23 березня, коли у Верховній Раді України урядовці на чолі з Прем’єр-міністром України Миколою Азаровим спілкувалися з народними депутатами. 
До трибуни вийшла Наталія Королевська. Однією з перших питання їй поставила представниця фракції «Батьківщина», міністр праці та соціальної політики України в уряді часів Юлії Тимошенко Людмила Денісова. Коли заговорили про злочинне зволікання з розмитненням гуманітарної допомоги, Людмила Леонтіївна заявила, звертаючись до Наталії Юріївни: «Шановна пані міністр, ви полегше там розмовляйте таким чином із народними депутатами, і ліпше ви б ходили на засідання Комітету соціальної політики, тоді б чули, що говорять благодійні організації. Ви сьогодні створили гуманітарну катастрофу в державі. Розумієте? Це вже просто міжнародний скандал, уже священик із Ватикану приїхав для того, щоб ви роздали ці подарунки». 
Стенограма сесійного засідання, підготовлена Апаратом Верховної Ради України, повністю передає слова міністра Королевської: «Дякую дуже за запитання. Я ще раз хочу нагадати про гуманітарну катастрофу, що дійсно в деяких карманах, деяких властьімущих і народних депутатів може і є  сьогодні гуманітарна катастрофа, тому що не  поступає контрабанда через гуманітарні грузи в Україну.  Тому що сьогодні діє програма «Контрабанда – стоп!», і всі  грузи підлягають ретельному  догляду. І дійсно ми змушені були прийняти десь шокові міри для того, щоб зупинити цей потік. І я ось знайшла якраз листівку, де чітко прописано, як на 20 тисяч євро у нас просять корму для котів, цуценят, цуценят маленьких порід і таке інше. Тому що під виглядом, на жаль, гуманітарної допомоги поступало будь-що завгодно». 
Щоправда, підпорядкована Наталії Юріївні міністерська прес-служба подає вже «прилизаний» варіант її відповіді: «Якщо когось хвилює, коли буде кабріолет «Ауді» червоного кольору доставлений до 85-річного інваліда, то він не буде доставлений. Якщо когось непокоїть питання, коли гуманітарним вантажем будуть визнані інші елітні автівки, які потім потраплять на тіньовий ринок, то цього не буде. Щодо справжніх гуманітарних вантажів приймаються позитивні рішення. Контрабанда до України через «гуманітарку» не потрапить».
«Сьогодні це дуже резонансне питання, бо протягом багатьох років гуманітарні вантажі використовувались як один із каналів надходження контрабанди в Україну. Але з початку січня цього року ця процедура була зупинена. На сьогодні ми отримали 450 звернень від різних організацій щодо визначення вантажів гуманітарними. Стосовно 254-х із них уже ухвалені позитивні рішення», – наголосила пані Королевська.
За словами міністра, статус гуманітарної допомоги надано вантажам, які містять харчові продукти та ліки, а також – призначеним для державних установ, дитячих будинків, благодійних організацій та установ соціального обслуговування. Разом із тим Наталія Юріївна наголосила, що за жодних умов гуманітарною допомогою не визнають дорогі автівки.
Наталія Королевська зазначила, що державні органи посилили перевірки вантажів на кордоні задля запобігання ввезення контрабанди: як під виглядом гуманітарної допомоги, так і іншими незаконними шляхами.
Щоправда, відомчий виступ прес-служби з’явився вже після того, як міністр повернулася у свій кабінет із сесійної зали парламенту, де викликала справжнє обурення багатьох інших депутатів, незалежно від їхньої фракційної приналежності.
Народний депутат України від Маневицького виборчого округу №23 Ігор Єремеєв зміг виступити лише з третьої спроби (чомусь не спрацьовувала електронна система). Проте слова Ігоря Мироновича почули всі, а його позицію підтримали також одностайно: «Шановний Голово, шановні народні депутати, члени уряду! У нас сьогодні «година запитань до уряду», а не звіту. Зверніть увагу: народні депутати розійшлися. Десять хвилин ви звітуєте, ніхто не слухає. Одне запитання: про що ми розмовляємо? В нас сьогодні 46 мільйонів виборців, десятки запитань. Перший міністр вийшла, облила всіх брудом, розвернулася, пішла. Ми чим тут займаємося?».
Перечекавши оплески, Ігор Єремеєв продовжив: «Дайте нам можливість поставити запитання, на які ми хочемо отримати відповіді. Дякую –  зі всією повагою до Уряду і до народних депутатів».
А «добила» міністра Королевську член фракції Партії регіонів, багаторічний радник Президента України Віктора Януковича Ганна Герман, звертаючись до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова: «Шановний Миколо Яновичу! Шановні члени Кабінету Міністрів! Ми дякуємо за те,  що ви в такому поважному складі  прибули на сьогоднішню розмову. Дякуємо за багато професійних питань, які тут порушили. Але, Миколо Яновичу, ми будемо мати до вас одне  прохання. Ви, будь ласка,  нам Королевську більше сюди не приводьте. Бо, Миколо Яновичу, такий тон розмови, як пані міністр собі дозволяє в залі з депутатами… замість того, щоб давати користь, налагоджувати діалог суспільства і  уряду, спрацьовує в зворотному напрямку».
Таким чином, почавши, так би мовити, польові (тобто звичайні, в умовах реального часу та конкретних обставин) дослідження долі гуманітарного вантажу, який приїхав із Німеччини для волинських дітей (подарунки до Різдва Христового) на Волинь ще наприкінці минулого року та мерзне на митних складах і до сьогодні, «Волинська газета» робить усе можливе, щоб уникнути чергової міжнародної ганьби та прискорити процес отримання адресатами солодощів хоча б до Пасхи. Проте події, які відбулися в парламенті, свідчать: дослідження треба проводити не «польові», а кабінетні. Причому є і їхня конкретна адреса в міністерстві, яке очолює Наталія Королевська: псевдоопозиціонерка і, як тепер виявляється, поганий помічник для Миколи Азарова…
А це дозволяє зробити припущення, що правди доведеться шукати вже не в Наталії Юріївни, яка зайнята титанічною боротьбою з «контрабандним кормом для маленьких порід цуценят», котрих вигулюють «властьімущі». Навіщо її відволікати?
Володимир ДАНИЛЮК.
На фото з «Голосу України»: Ігор Єремеєв у стінах парламенту демонструє послідовний захист інтересів простих людей.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *