Путівник музеями Луцька: що нового?

Музеї Луцька

Луцьк, з його багатою історією та культурною спадщиною, є справжнім скарбом для тих, хто цікавиться мистецтвом і архітектурою. А оскільки літо це найкраща пора для культурних вилазок — ми зібрали для вас підбірку місць, які варто відвідати. 

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків

Музей сучасного українського мистецтва Корсаків

Із дня відкриття МСУМК вабить до себе волинян та туристів зі всієї України. Музей пропонує відвідувачам познайомитися з творами сучасних українських художників, що відображають багатство національної культури та сучасні тенденції в мистецтві.

Колекція музею розпочинається ще з 30-х років минулого століття та закінчується сьогоденням. 

У музеї вже півтора року триває створення найбільшої картини у світі, розмірами у 2000 квадратних метрів. Художник Петро Антип, який працює самотужки та без вихідних, вже перейшов до завершальної стадії “Космогонії”. Тож у відвідувачів ще є можливість стати свідками творення історії. 

Тут представлені як постійні експозиції, так і змінні виставки сучасних митців. Нещодавно відбулося відкриття виставкового проєкту Радислава Дзюби “Шосте вимирання” за однойменною книгою Елізабет Колберт, над яким митець працював протягом року. Уся виставка має постапокаліптичний настрій, таким чином художник привертає увагу до наслідків нашого бездумного користування планетою. 

До слова, у вас є нагода потрапити на відкриття нової виставки Михайла Красника “Необ’єктні асамбляжі”, 2 серпня о 17:00. Цей проєкт про абсурд, який вирує у просторі останнім часом. 

А ще для поціновувачів мистецтва музей презентував Клуб Музею сучасного українського мистецтва Корсаків. У  крамниці музею охочі можуть придбати клубну карту, в рамках якої ви зможете спілкуватися з мистецькими критиками, українськими художниками, а також буде можливість обмінюватися творчим досвідом чи думками. 

Адреса: м. Луцьк, вул. Івана Корсака, 1

Музейний простір “Окольний замок”

Окольний замок

Музейний простір, який нещодавно відсвяткував першу річницю від дня відкриття, був створений на основі відреставрованих пам’яток архітектури. За цей рік “Окольний замок” відвідало понад 20 тисяч волинян та туристів. Складається він із 4 коридорів та 18 кімнат, де розміщена Галерея рицарства, а також експозиція навчального процесу в Єзуїтському колегіумі. Особливістю “Окольного замку” вважають луцькі підземелля. 

Окрім постійних експозицій, можна відвідати лекції, авторські проєкти, костюмовані екскурсії чи навіть фестивалі. А сьогодні, 2 серпня, відбулася костюмовано-театралізована екскурсія “Сюжети з історії Луцька: визначальні сторінки минувшини”.

“Від минулого року у нас стабільно діє експозіція, яка зараз доповнена. Це музей комплексного типу, де багато різних речей співіснують разом: від зали з рицарством до мультимедійного екрану; від ченця, який супроводжує вас поглядом, з яким можна взаємодіяти до інтерактиву у вигляді голограми привидів. У присутності наглядача можна навіть постріляти з арбалету”, – зазначила начальниця науково-експозиційного відділу Оксана. 

До річниці відкриття музею зробили міні фото проєкт із допомогою талановитого фотографа Максима Тарківського. Це світлини з минулого, мова йде про другу половину 19 ст та міжвоєнні роки 20 ст. “Зоображається те, як виглядали випадкові перехожі – люди в окольнику та люди окольника – сучасні працівники, гіди у костюмах волинян другої половину 16 ст, які було пошито на основі історичних досліджень та реконструкторської роботи”, – додала Оксана. Саме на цій фото виставці можна побачити чотирьох гідів, які відтворюють чотирьох персонажів: шляхтича, ченця-духівника та двох міщанок – незаміжню панну і дружину одного з очільників луцьких цехів. 

Щопонеділка у соціальних мережах музейного простору є можливість виграти квиток, відсканувавши код та заповнивши коротку форму. А на вихідних можна споглядати як мисткиня Олена Звягінцева виконує портрети людей в костюмі певної історичної епохи. 

Адреса: м. Луцьк, вул. Кафедральна, 6

Музей Волинської ікони

Музей Волинської ікони

Музей Волинської ікони представляє регіональну школу Волинського іконопису. Тут ви можете побачити не лише ікони, а й скульптури, церковне начиння, кіоти ікон та царські ворота.

Мабуть, найважливішим експонатом є Холмська ікона Пресвятої Богородиці, яка вважається чудотворною. Однак, важливо зазначити, що з 2022 року експонується її копія, зважаючи на події в країні. 

Також гарною тенденцією, серед лучан та волинян, є приносити сімейні рекліквії на зберігання до музею. “Протягом останнього місяця нам було передано чотири ікони”, – сказала співробітниця музею.  

Наразі можна відвідати такі виставки: “У нас є  «Образ хреста у сакральному мистецтві Волині», це ікони, дерев’яна різьба, скульптура періоду 18-20 століття, ще є авторська Луцького художника Володимира Жупанюка та “Вітражна ікона” художника Віктора Бурчака, де представлені 6 вітражних ікон. А також демонструється виставка з історії чудотворної ікони Холмської Богородиці”, – розповіла наукова співробітниця музею Світлана. 

Адреса: м. Луцьк, вул. Сергія Тимошенка, 5

Музей “Лесина вітальня”

Музей “Лесина вітальня”

У цій двоповерховій кам’яниці 18 століття колись проживала родина Косачів. Музей “Лесина вітальня” заснували аби вшанувати пам’ять поетесі Лесі Українці, яка провела тут разом із сім’єю 1890-1891 роки. 

У експозіціях музею наявні речі, які зоображають побут родини: у кімнатах старі меблі того часу,  гасова лампа, порцеляновий посуд, столітнє піаніно, книжки. Усім цим славетна поетеса могла користуватися у повсякденному житті.

Адреса: м. Луцьк, вул. Драгоманова, 23.

Волинський краєзнавчий музей 

Волинський краєзнавчий музей 

Мабуть, більшість знайомі з цим музеєм, адже дата відкриття датується ще 1929 роком. Волинський краєзнавчий музей також вважається найдавнішим діючим музеєм Волині.

Краєзнавчий музей має у своєму підпорядкуванні 4 відділи: Художній музей, меморіальній музей В’ячеслава Липинського, музей історії Луцького братства та музей волинської ікони, про який ми розповідали вище. 

Окрім звичних для музею виставок, організовують тематичні виставки, зокрема присвячені поетесі Лесі Українці. Виставка “Україна. Війна за незалежність” створена завдяки ініціативі працівників музею, аби в умовах війни мати змогу збирати експонати. Власне військові передавали понівечену амуніцію та трофеї, здобуті в бою у найгарячіших точках. Виставкова колекція досі поповнюється. 

Адреса: м. Луцьк, вул. Шопена, 20 

Олександра МАЛИШЕВА

Фото: із відкритих джерел.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *