Зміни в луцькій медицині стали предметом серйозних дискусій. Навіть більше: здавалося б ситуація зайшла в глухий кут. Якщо потребу розвивати в обласному центрі мережу амбулаторій ніхто не заперечував, то реорганізування 1-ї та 2-ї міських поліклінік у центри первинної медико-санітарної допомоги ледь не стало причиною походу на барикади. З цього приводу було організовано громадські слухання (http://volga.lutsk.ua/view/185/). До того кілька разів точки над «і» намагалися розставити в сесійній залі.
Найбільше розмов точилося довкола Луцької міської поліклініки № 3. На базі котрої планувати створити ЦПМСД. У інтерв’ю «Волинській газеті» начальник управління охорони здоров’я Луцької міської ради Федір Кошель розповів, що закривати заклад ніхто не мав наміру(http://volga.lutsk.ua/view/264/). «Говорячи про третю поліклініку, мова йде лише про реорганізацію у дві структури,» – наголосив Федір Гнатович. – «Перша – центр первинної допомоги, що виникне на базі нинішнього сімейного відділення. Там буде адміністративний та господарський персонал (електрики, сантехніки тощо), котрий обслуговуватимуть існуючу мережу амбулаторій, а також і керівництво. Друга структура – це спеціалісти вузького профілю, себто ті ж лікарі. Вони працюватимуть, як і раніше, в приміщенні третьої поліклініки, але рахуватимуться у штатному розписі першої й там же отримуватимуть зарплату. І контроль відповідно здійснюватиметься з першої потужнішої поліклініки. Люди ж користуватимуться базою, бо тоді ніхто не зможе відмовити у прийомі пацієнту, аргументуючи тим, що він приписаний до іншого закладу. Тобто можливості насправді розширяються».
Одначе справа не обійшлася без Феміди: спершу до суду подав один із депутатів, а згодом – мешканка Луцька. Аби не загострювати й без того непросту ситуацію, було вирішено залишити поліклініку № 3 у тому ж статусі, а ЦПМСД створити лише на базі поліклініки № 1. Відповідне рішення прийнято учора представницьким органом влади Луцька.
Одначе й такий варіант чомусь не вдовольнив тих, хто виступав проти реорганізації. Відтак депутати (Андрій Осіпов та Богдан Шиба) вправлялися у краснослів’ї щодо шкоди реформування медицини. А кілька пенсіонерів, котрі були присутні на пленарному засіданні 39 сесії Луцької міської ради, прийшли… закликати владу не ліквідовувати заклад. Одначе літні люди, попри всі доводи, так і зосталися з думкою: 3-тю поліклініку неодмінно закриють, а відповідне рішення – крок до того.
– Усі закиди, котрі прозвучали сьогодні, – безпідставні, – наголосив перший заступник Луцького міського голови Святослав Кравчук. – Не варто навмисне загострювати ситуацію. В усіх областях створено центри первинної медико-санітарної допомоги. На Рівненщині й Закарпатті – по 14, Полтавщині – 34, Івано-Франківщині – 16. Отак Україна виконує накази Міністерства охорони здоров’я.
Проти реорганізації виступила й фракція ВО «Свободи» у міськраді: мовляв, у місті якраз і бракує поліклінік. Одначе коли слід було остаточно визначатися, вони… проігнорували процес голосування й не натиснули жодної з кнопок. Так само вчинили й представники «Фронту змін» та кілька обранців, котрих нещодавно «попрохали» з «Батьківщини». Останні ж у більшості ідею часткової реорганізації підтримали.
– Загалом реформування медицини партія «Батьківщина» не підтримує, – зауважив секретар Луцької міської ради та керівник міської партійної організації Грогорій Пустовіт. – Ми підтримуємо колег, котрі виступають проти, одначе не у всьому, наприклад, щодо скорочення працівників. Такого не повинно бути. Але в Луцьку не відбудеться скорочення лікувальних закладів. Навпаки, ми взяли курс на розбудову мережі амбулаторій. В такий спосіб розвиваємо сімейну лікарську практику.
– Амбулаторії відкриватимемо і цього року, і наступного, – повідомив Луцький міський голова Микола Романюк. – Третя поліклініка лишається у такому ж статусі. А прийняття відповідного рішення про створення центру дозволить вимагати від держави фінансування.
Чи стане медицина доступнішою для лучан після впровадження змін, поки не відомо. Для того, аби зробити остаточні висновки, потрібен час. Одначе вже сьогодні зрозуміло, що прийняття відповідного рішення вартувало багатьом особам немалих нервів.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото Олександра ОЛІШЕВСЬКОГО: поліклініка № 3.