Шоста річниця нападу на Катю Гандзюк. Чи покарали винуватців?

Катя Гандзюк

Шість років тому, 31 липня 2018 року, 33-річну на громадську діячку, активістку та радницю мера Херсона Катю Гандзюк скоїли напад. Зловмисник облив Катю літром концентрованої сірчаної кислоти біля її будинку.

Після цього активістку доправили до місцевої лікарні, а годом перевезли до лікарні в Києві, де вона перебувала під охороною поліції.

Катерина Гандзюк після нападу. FACEBOOK / КАТЕРИНА ГАНДЗЮК

Від опіків у неї постраждало майже 40% поверхні тіла. Зокрема уражень зазнали тулуб, шия, обличчя. 4 листопада 2018 року Катерина після десіятків операцій померла.

Розслідування замаху на вбисвство

З початку слідства ключові докази збирали друзі Каті. Саме вони склали фоторобот, дослідили відео з камер спостереження, допитали свідків.

3 серпня 2018 року поліція затримала підозрюваного 39-річного безробітнього мешканця Херсона Микола Новікова. Тодішній чільник МВС Арсен Аваков заявив, що це – виконавець нападу на активістку.

Тоді ж член колегії МВС та народний депутат Антон Геращенко зажадав почути вибачення від людей, які критикували роботу поліції за бездіяльність і пікетували управління поліції в Херсоні за кілька днів до того.

Утім, 22 серпня Новікова відпустили, заявивши що він непричетний до нападу. Тоді його сестра заявляла, що її та підозрюваного 31 липня узагалі не було у Херсоні.

До слова, правоохоронці декілька разів змінювали кваліфікацію нападу: спочатку оліція порушила справу про хуліганство, згодом змінила на “завдання тяжких тілесних ушкоджень із метою залякування”, а зрештою розглядала напад як замах на вбивство. Тепер злочин класифікують як “умисне вбивство, вчинене групою осіб, з корисливих мотивів, з особливою жорстокістю, на замовлення”.

Пізніше правоохоронці затримали п’ятьох підозрюваних у замаху — організатора, пособників, виконавеця і водія. За словами правоохоронців усі вони — колишні українські військові, які брали участь в АТО. Сергій Торбін, Віктор Горбунов, Володимир Васянович, Микита Грабчук та В’ячеслав Вишневський воювали у складі Української добровольчої армії (УДА) і отримували відзнаки від держави. Їх заарештували, але довго було невідомо, хто саме замовив їм напад на Катерину Гандзюк.

Через рік після нападу на активістку суд ухвалив вирок для цих п’яти підозрюваних. Вони визнали свою провину і отримали невеликі строки ув’язнення. Організатор нападу Торбін отримав 6,5 років в’язниці, Грабчук, що безпосередньо вилив кислоту на дівчину, 6 років.

Після повномасштабного нападу РФ на Україну засуджені скористалися правом вийти з-за ґрат і долучилися до українських збройних формувань.

Через тиск активістів та друзі Каті відбулися й зрушення у справі. Підозрюваними у замовленні нападу стали Олексій Левін (Москаленко) та голова Херсонської обласної ради від Батьківщини — Владислав Мангер. На момент вбивства Гандзюк Мангера називали одним з найвпливовіших політиків області.

В лютому 2019 року Мангера заарештували. Слідство запідозрило, що саме він замовив напад на активістку через неприязне ставлення до неї. У червні того ж року Печерський районний суд Києва виніс вирок Сергію Торбіну (координатор вбивства), В’ячеславу Вишенському та Володимиру Васяновичу (здійснювали спостереження), Сергію Горбунову (придбав кислоту), Микиті Грабчуку (облив Катерину). Їм присудили від трьох до шести років ув’язнення.

Судовий розгляд справи розпочався у серпні 2020 року. За цей час загалом відбулося десятки засідань. Як повідомляє херсонське видання “Мост”, справа налічує близько 200 томів, вислухано 24 свідка, 7 експертів, а також 1 спеціаліста.

26 червня 2023 року суд визнав Мангера і Левіна винними у справі про смертельний напад на Катерину Гандзюк — їм призначили по 10 років позбавлення волі. Крім того, засуджені мають сплатити по 5 млн гривень моральної компенсації батькові, матері і чоловікові Катерини Гандзюк. Також заставу 2,5 млн гривень, яку призначали Мангеру, передали на користь Збройних сил України.

Втім, захист засуджених звернув увагу, що суд, безпідставно на їхню думку, не оголосив мотивувальну частину вироку. Адвокат Мангера наголосив, що подасть апеляцію на вирок і буде просити про закриття справи щодо свого клієнта. Рішення суду набуде чинності лише після апеляційного розгляду. До того часу Мангер і Левін будуть під вартою у СІЗО.

Також у справі Гандзюк фігурує Ігор Павловський – колишній помічник народного депутата Миколи Паламарчука. Павловський уклав угоду зі слідством і свідчив проти Мангера та Левіна. Йому дали два роки позбавлення волі, звільнивши з іспитовим строком в один рік.

Втім, це не все. У справі є ще двоє ймовірних замовників: голова Херсонської ОДА (2016–2019) Андрій Гордєєв та депутат облради від «Блоку Петра Порошенка» Євген Рищук. Вони на волі.

«Я хочу, щоб люди знали, що Катю вбили Владислав Мангер, Андрій Гордєєв і Євген Рищук. І я хочу, щоб кожен з цих покидьків розплатився за це. І щоб кожна людина в країні знала, що є справедливість і є розплата: якщо ти вбивця, ти сідаєш у в’язницю, а не продовжуєш політичну кар’єру і заліплюєш всю область своїм масним психопатичним обличчям. Ще я дуже хочу, щоб всі знали, що найвища влада в країні була в курсі всіх подробиць цього вбивства і абсолютно свідомо покривала вбивць», — коментує для онлайн-медіа «Свідомі» подруга Гандзюк — Катерина Мола.

Скоро буде рік, як справа в Київському апеляційному суді, однак ініціатива “Хто замовив Катю Гандзюк” має серйозні зауваження до того, як суд проводить розгляд.

Наступне судове засідання відбудеться у цю п’ятницю, 2 серпня об 11:30.

“Хто замовив Катю Гандзюк?”

УНІАН

“Хто замовив Катю Гандзюк?” — громадська ініціатива, створена друзями активістки Катерини Гандзюк за кілька днів після нападу на неї. В рамках цієї ініціативи проводилося десятки акцій та масових протестів, активісти відвідують судові засідання по справі та слідкують за кроками слідства з метою, щоб всі причетні до вбивства Каті були покарані.

Ольга ДАНИЛЮК

Фото: із відкритих джерел.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *