Тріумф «Смідинської капусти»

Смідинська капуста

У громаді, яка вважається дотаційною, сподіваються, що покращити стан справ допоможуть лише міжнародні гранти та фестивалі на кшталт «Смідинської капусти»!

Коли восени православні українці відзначають Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, то в цей день в колись старовижівському селі Смідин нині Ковельського району, відзначають престольний празник (престольне свято). У храмі відбувається Служба Божа.

Зазвичай до свята люди готуються наперед – старалися до празника викопати картоплю, зібрати ті овочеві культури, які бояться морозу, наводили лад у домі та біля нього.

Тому на свято готували тільки пісні страви: це пиріжки з квасолею, до яких обов’язково подавали моканку (розтертий у макітрі часник заправляли олією, за бажанням додавали туди ж солоні огірки), оселедці, смажили рибу, варили картоплю.

Але королевою столу була печена капуста! Гості, що їхали або йшли у Смідин на празник говорили: «Їдемо у Смідин на капусту».

Сайт «Українські культурні традиції» навіть навів рецепт її приготування: запекти обов’язково в печі капустину, потім покришити її на шматки. Її заправляють огірковим розсолом, олією, часником або покришеною свіжою цибулею.

Торік «Смідинська капуста» виграла грант від Українського культурного фонду, розповідала керівниця місцевого ЦНАПу Олена Крук, котра є авторкою проєкту під назвою «ЗD-подорож кулінарною спадщиною «Смідинська капуста».

Страву торік внесли до обласного переліку гастрономічної спадщини, а цього року планують подати цю страву до національного.

В місцевій владі кажуть, що не очікували на такий успіх. В усякому випадку, для дотаційної громади (через недосконалу державну фіскальну політику) розвиток фестивального напрямку вбачають пріоритетним.

А ще сподіваються на закордонні гранти.

Остап КАЛИНА.

Ілюстративні фото Українського культурного фонду і порталу «Суспільне. Луцьк».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *