Сьогодні у Північно-західному апеляційному господарському суді запланували розпочати розгляд справи щодо негайного вивільнення представниками російської церкви в Україні всіх приміщень комплексу споруд Свято-Успенського собору міста Володимира. Який вердикт винесуть служителі Феміди в місті Рівному?
Юрисдикція цього суду поширюється на Вінницьку, Волинську, Житомирську, Рівненську, Хмельницьку області. Чому офіс саме в місті Рівному, а не, приміром, у місті Луцьку, це питання до тих, хто ухвалював подібне рішення. Так чи інакше, саме цей суд повинен визначити правові підстави очищення древнього собору від рпц в Україні (юридична назва УПЦ, – ред.).
Цю проблему розглянули напередодні під час засідання спеціальної комісії, створеної Волинською обласною радою.

Участь у роботі органу з виконання рішень облради про заборону діяльності рпцвУ та недопущення використання нею культових споруд – державних пам’яток архітектури – взяли також профільні посадовці ОВА, представники контролюючих та правоохоронних органів, працівники виконавчого апарату обласної ради.
Як повідомили в найголовнішому органі представницької влади області, депутати не ослаблюють увагу до вивільнення комплексу споруд Свято-Успенського собору представниками релігійної громади рпцвУ міста Володимира, термін дії договору з якими завершився ще у липні минулого року.

Начальниця управління культури, з питань релігій та національностей ОВА Ольга Чубара повідомила, що розгляд цієї справи, яка перебуває у Північно-західному апеляційному господарському суді, відкладено до 11 березня 2025 року. Вона запевнила членів комісії, що одразу після винесення судового рішення, облвійськадміністрація направить релігійній громаді повідомленням про виїзд комісії з приймання-передачі культових споруд.
Судова тяганина також продовжується і з приводу усунення перешкод у користуванні ще однією пам’яткою культурної спадщини національного значення, а саме храмом Різдва Пресвятої Богородиці Православної Церкви України, що у місті Камінь-Каширський. Ольга Чубара поінформувала, що 11 лютого 2025 р. до Камінь-Каширського районного суду адвокатом релігійної організації було подано позов про усунення перешкод у здійсненні права володіння та користування майном шляхом звільнення будівлі церкви та земельної ділянки, втім, станом на сьогодні справа до розгляду не призначена.
«Ми тут вплинути ніяким чином не можемо. Необхідно дочекатися рішень судів різних інстанцій, сподіваюсь, що вони будуть позитивними, а тоді ми знову повернемося до розгляду цих питань і скоординуємо наші дії», – підсумував голова тимчасової комісії Володимир Бондар, колишній народний депутат України та ексголова облдержадміністрації.

Члени комісії також розглянули колективне звернення представників релігійної громади Православної Церкви України селища Локачі, яке надійшло на адресу обласної ради. Заявники просять у законний спосіб вирішити питання припинення ворожнечі з представниками УПЦ рпцвУ. Люди також звертаються з проханням перевірити законність добудови до місцевого храму та зведення на його території церковного будинку. Голова комісії Володимир Бондар озвучив пропозицію, яку підтримала більшість депутатів, аби доручити вирішення цього питання профільному управлінню ОВА.
Обговорили члени контрольної комісії і скаргу мешканців села Ворокомле Камінь-Каширського району, які домагаються звільнення директорки місцевого Будинку культури, котра підтримує Православну Церкву України.
«Це безпрецедентний на Волині випадок, коли за те, що людина має певні переконання, які є абсолютно проукраїнськими, її закликають звільнити з займаної посади. На мою думку, це пряме порушення Конституції України. Тому цьому факту необхідно надати публічності та звернутися до правоохоронних органів, аби ініціаторам написання такої скарги була дана відповідна оцінка відповідно до законодавства», – висловив конкретну пропозицію Володимир Бондар.
Депутати вирішили повернутися до цього питання на одному з наступних засідань комісії після розгляду його правоохоронцями.
Якщо коротко підсумувати: волинська поліція щодо захисту законних прав ПЦУ демонструє дивну пасивність, як і в справі виконання рішень щодо виселення представників російської православної церкви в Україні (юридична назва УПЦ, – ред.). Та й суди нікуди не поспішають…
Щось знають?
Роман УСТИМЧУК.
На фото пресслужби облради: під час засідання депутатської комісії.