Без категорії

У Гурбах билися упівці та енкаведисти

Знову була війна між упівцями та енкаведистами… На щастя, театралізована. У с. Будераж в урочищі Гурби Здолбунівського р-ну сусідньої Рівненщини відтворювали битву, котру по праву називають найзапеклішою і найтривалішою в історії УПА. Воювали там і волиняни.
Так, з ініціативи та за сприяння Громадської організації Товариства пошуку жертв війни „Пам’ять” (м. Рівне, Луцьк та Львів) вшанували героїв Української Повстанської Армії. Долучився до заходу також  військово-історичний клуб РСЧА з м. Нітишин Хмельницької обл.
Дійство розпочалося о 10-й ранку. Спочатку духовенство Рівненської Єпархії УПЦ КП відслужило панахиду на місці поховання 30 вояків УПА (до речі, пошук та перепоховання останків військовиків провело Товариство „Пам’ять” ще 2007-го). А потім таке почалося!.. Стріляли, ховалися від вибухів, утікали, рятували один одному життя…
Краєзнавець, директор Берестечківського народного історичного музею Олег Дергай, котрий неодноразово був у центрі подій таких дійств, розповідає, що в реконструкції брали участь близько 60-70 людей. Зі зброї – гвинтівки, гармата.
До речі, Олег Анатолійович каже, що вибухи, котрі відбуваються на полі бою, досить потужні. Якщо бути необережним, може навіть контузити.
– Один раз колись було таке на Львівщині, –  пригадує Олег Анатолійович. –  Підірвалися на пороховому заряді. Чи то не помітили спеціальних маячків, чи просто знехтували правилами безпеки… 
Цього разу, на щастя, все обійшлося. Завершили заходи із вшанування пам’яті героїв УПА концертом-реквіємом. 
Світлана ДУМСЬКА.
Довідково
Битва під Гурбами відбулася наприкінці квітня 1944 р. (на межі сучасних Рівненської і Тернопільської областей. Основні бойові дії охопили територію між селом Антонівці (Шумський р-н Тернопільщини) та урочищем Гурби. У смертельному герці зійшлися 5 тис. бійців УПА та понад 30 тис. бійців каральних загонів НКВД, прикордонників, охорони тилу, на боці яких була також авіація, танки, бронепотяг, артилерія. Виявивши справжній героїзм, відділи повстанців прорвали вороже кільце та вийшли з оточення, зберігши особовий склад.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *