Тепла пора, себто туристичний сезон, – це час, коли більшість людей збирається на відпочинок, туристичні агенції «жнивують», а прикордонники працюють у посиленому режимі. Останні заявляють: проблем немає і не буде. Мовляв, ще під час Євро-2012 довели, що здатні нарощувати показники пропускної спроможності й працювати злагоджено. Тому й Луцький прикордонний загін визнано кращим серед підрозділів Державної прикордонної служби!
Якщо 2011-го в гарячу пору (із 25 травня до 15 вересня) волинські охоронці кордону пропустили близько 900 тис. осіб, 2012-го – 1 млн 112 тис., то лише від початку 2013 р. – 1 млн 200 тис. Очікують подальшого зростання динаміки показників упродовж туристичного сезону від 5 до 6 млн осіб, котрі в’їжджатимуть на територію України або ж прямуватимуть за кордон.
– Транспортні потоки також зростають, – повідомив Іван Маняков, заступник начальника штабу Луцького прикордонного загону. – За чотири місяці цього року ми вже досягнули показників 2011-го та 2012-го. Варто відзначити, що в 2013-й Луцький прикордонний загін увійшов із інноваціями, запровадженими напередодні чемпіонату Європи з футболу, зокрема – на території пункту пропуску «Ягодин». Активно співпрацюємо з туроператорами: вони завчасно інформують про прибуття автобуса з туристами, для якого звільняємо смугу руху й швидко проводимо огляд.
За нормами оформлення авто здійснюють за 2 хв., автобуса – за 40 хв.
– Трапляється, що окремі громадяни вступають у суперечки з працівниками Державної прикордонної служби, коли їм відмовляють у перетині кордону, – зауважив пан Маняков. – У такому разі й виникають затори. Досить часто чутно нарікання, що в черзі на кордоні довелося простояти п’ять годин. Хочу наголосити: штучно забезпечити накопичення транспортних засобів на території пункту пропуску неможливо. Тому такі закиди – безпідставні.
Одначе туристичний сезон позначиться для охоронців кордону ще й збільшенням НП. Хоча 2013-й і без того виявився «щедрим» на такі випадки. Цьогоріч на кордоні затримано 68 порушників, тоді як у 2012-му 8 громадян намагалися виїхати з території України, озброївшись чужими документами.
– З’являється новий кримінальний напрямок, коли не підробляють документи, а підбирають справжній паспорт під конкретну особу, – розповів Іван Маняков. – Найчастіше – для темношкірих громадян та китайців. Такі документи, як розповідають затримані, купують за немалі суми: вартість паспорта коливається від трьох до п’яти тисяч євро. Але хочу сказати, що подібні деталі встановлюються дуже швидко, адже налагоджено хорошу співпрацю із міграційною службою. Узагалі Луцький прикордонний загін працює в стані постійної готовності до надзвичайних ситуацій на всіх ділянках кордону. Ми технічно забезпечені, що дозволяє виконувати поставлені завдання.
Налагоджують прикордонники стосунки і з перевізниками, котрі, до слова, в цьому також зацікавлені, адже несуть відповідальність за людину з моменту посадки в автобус чи потяг. Трапляється, що й перевізники повідомляють про наявність підозрілих пасажирів. Завдяки цьому, звітують у Луцькому прикордонному загоні, виявили 15 осіб, які намагалися переправити через державну межу недозволені речі, часто – навіть боєприпаси.
Одначе найчастіше головна перешкода – неправильно оформлені документи. Відтак, наголошують охоронці кордону, перш ніж планувати поїздку, необхідно ретельно перевірити всі деталі, бо навіть відсутність так званого вікового фото у паспорті – факт на користь зняття пасажира з поїзда чи автобуса. Батькам, котрі подорожують із дітьми, також варто поцікавитися, які документі потрібно мати при собі, аби без проблем перевезти чадо через кордон. Зрештою, всю потрібну інформацію можна отримати, зазирнувши на офіційну інтернет-сторінку Держприкордонслужби, або зателефонувавши за номером «гарячої» лінії.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото автора: Іван Маняков.