2 липня з неанонсованим візитом у м. Київ прибув один із найвідданіших європейських союзників рашистського диктатора владаміра путіна. Яка основа мета візиту Прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, чим завершилися переговори і чи стала Україна ближчою до справедливого миру?
«Сьогодні ми говоритимемо про те, як наблизити справедливий і тривалий мир. Дякую Угорщині за участь у Саміті миру та підтримку комюніке – ця робота в форматі Саміту миру дійсно допомагає зупинити війну», – сказав перед початком перемовин Президент України Володимир Зеленський.
Гість із Будапешта був багатослівнішим.
«Мета мого візиту – зрозуміти, як ми можемо допомогти Україні у наступні шість місяців», – сказав він, маючи на увазі, що цей термін Угорщина головуватиме в ЄС.
Також він прагне скористатись зустріччю, аби обговорити становище угорської меншини в Україні та зрозуміти, як допомогти і їй:
«Ви знаєте, що ми дуже прагнемо допомогти вам гуманітарно. Ми виступаємо за мир, і я хотів би зрозуміти – і вважаю це своєю місією – ваше бачення шансів на мир. Я налаштований оптимістично і дякую за запрошення».
Як повідомляла «Європейська правда», за підсумками переговорів у м. Києві Володимир Зеленський і Віктор Орбан домовились працювати над угодою про двосторонні відносини, які зніме проблеми на міждержавному рівні. Крім того, на перемовинах Віктор Орбан просував ідею невідкладного перемир’я, яка є у всіх проросійських «мирних планах», але не став наполягати на ній.
Віктор Орбан також пообіцяв відкрити та фінансувати роботу першої української школи в Угорщині.
Мало того: гість із Угорщини публічно запропонував Банковій посередництво для початку переговорів із окупантами.
«Тому я попросив пана президента (Володимира Зеленського, – ред.) подумати про те, чи не можна зробити трохи інакше: зупинити вогонь, а потім вести переговори з росією, адже припинення вогню прискорило темпи цих переговорів», – заявив Віктор Орбан.
Глава уряду Угорщини наголосив, що не наполягав на своїй пропозиції та сприйняв українські аргументи:
«Я дуже вдячний президенту за його відверту думку з цього питання».
Що саме сказав Президент України у відповідь, наразі невідомо.
На відміну від більшості європейських країн, Угорщина неодноразово ставила під сумнів необхідність військової підтримки України і натомість закликала до припинення вогню. Міністр закордонних справ уряду Віктора Орбана Петер Сійярто, здійснив щонайменше п’ять візитів до росії з початку війни, останній з яких відбувся минулого місяця на економічному форумі в Санкт-Петербурзі.
Цікаво, що Віктор Орбан прибув в Україну на офіційне запрошення чинної влади. А раніше в Угорщині з ним планував зустрітися експрезидент і чинний народний депутат України Петро Порошенко. В останню мить йому скасували дозвіл на виїзд за кордон з мотивацією, що переговори у Будапешті можуть зашкодити національній безпеці нашої держави.
Втім, ніщо не заважає Віктору Орбану та Петру Порошенку знайти час для зустрічі в м. Києві…
Сергій ШРАМЧУК.
На фото порталу «Цензор.нет» і «Кореспондент.нет»: зустріч Віктора Орбана і Володимира Зеленського 2 липня у м. Києві і 28 червня 2024 року у м. Брюсселі.