Захистіть себе від меланоми

Про розмову з Лесею Карпюк – головним позаштатним спеціалістом по дерматовенорології управління охорони здоров’я Волинської облдержадміністрації, головним лікарем Волинського обласного шкірно-венерологічного диспансеру домовлялися, звісно, заздалегідь. Проте навіть у визначений час довелося зачекати: у Лесі Василівни прийом – оглядає юну пацієнтку. Дівчині – 17, її шкіра «прикрашена» чималою кількістю родимок, деякі вже навіть встигли збільшитися. Проте досі вона вела звичний спосіб життя, частенько засмагала, не підозрюючи, що наносить своєму здоров’ю величезної шкоди… 
– Проблема у тому, що наші люди – не поінформовані, іноді просто не усвідомлюють, яку загрозу несуть у собі такі новоутворення на шкірі. Тож до лікаря зазвичай ідуть лише тоді, коли хвороба вже прогресує, – констатує сумний факт Леся Карпюк. – А варто розуміти просте правило: якщо на тілі з’явилося незрозуміле утворення – негайно треба його обстежити! Виявлення хвороби на ранньому етапі – означає 100-відсоткове одужання. Проте поки що доводиться наводити невтішну статистику: смертність від меланоми в Україні сягає майже 95% (тобто після встановлення такого діагнозу протягом 5 років помирає 95 зі 100 пацієнтів), у той час як у США і державах ЄС – близько 95% хворих на злоякісну пухлину шкіри успішно можуть побороти хворобу. 
– Давайте все ж пояснимо читачам, що таке меланома. 
– Меланома – одна з найбільш злоякісних пухлин, які швидко метастазують лімфогенним та гематогенним шляхом. Розвивається вона із епідермальних меланоцитів (клітин, що виробляють пігмент засмаги – меланін), тому меланома переважно темного кольору, хоча може бути і безпігментною. 
Є певні групи осіб, які перебувають у групі ризику розвитку меланоми. Це люди з рудим або світлим волоссям, світлою шкірою, блакитними очима та веснянками. Крім цього, особливо стерегтися треба тим, у кого в родині були хворі на меланому. Цим людям треба проходити спеціальне обстеження раз на рік. Меланома може виникнути в будь-якому віці. Фоном для її появи найчастіше слугують пігментні невуси, особливо ті, що повторно травмовані і часто піддаються ультрафіолетовому опроміненню. 
– Тобто родимка може перероджуватися у злоякісну пухлину. Є якісь особливі ознаки такого процесу? 
– Все дуже просто. Треба лише запам’ятати абревіатуру «АКОРД» меланоми, де кожна літера має певне значення. Тож «А» означає асиметрію. Родинка має бути симетричною. Якщо ви бачите, що вісь, яка проходить через родинку, ділить її на дві нерівні частинки – то перша ознака. Друга літера – «К» – це край. У здорової родимки він має бути рівним. Поява нерівностей чи рваного краю може свідчити про її переродження. Літера «О» – окрас. Колір пігментних плям відрізняється – від білого до темно-коричневого. Але він має бути однорідним. Про небезпеку свідчитиме поява вкраплень іншого кольору: сірого, чорного, червоного… «Р» – розмір. Чим більша родимка, тим вища ймовірність перетворення її на меланому. Великими називають родимки, діаметр яких понад шість міліметрів. Але розмір може бути і сумарним, тобто багато маленьких родимок збільшують ризик переродження однієї з них. Остання літера «Д» – динаміка. Будь-які зміни, поява кірочок, тріщинок, кровотеча – серйозний сигнал про небезпеку. 
Та все найстрашніша і найперша ознака переродження родимки – зміна кольору, поява вкраплень, прожилок іншого відтінку на її поверхні. 
– У чому ж найбільша небезпека меланоми? 
– Перш за все – її швидке метастазування, тобто розсіюванням пухлинних клітин по іншим органам і тканинам, що призводить до порушення їхніх функцій та смерті пацієнта. Одна із форм меланоми здатна метастазувати вже через півроку після появи першої пухлини. 
– А як встановлюється страшний діагноз? 
– Зазвичай це відбувається у кілька етапів. Для встановлення попередніх висновків найчастіше достатньо клінічного огляду досвідченого спеціаліста та проведення діагностичної дерматоскопії. Щоб встановити остаточний діагноз, необхідне хірургічне видалення пухлини з її наступною гістологічною діагностикою. 
– Спадково така хвороба може передаватися? 
– Сама меланома, звісно, не є спадковою. А от схильність до її появи у членів родини, де проблема вже була, значно вища. У медичній практиці є також випадки внутрішньоутробної передачі меланоми від матері новонародженому… 
– Попередити недугу взагалі можливо? 
– Повністю попередити переродження родимки, на жаль, не може ніхто. А от знизити ризик – цілком реально. Просто варто зменшити ультрафіолетове навантаження на відкриті ділянки шкіри і не допускати травмування родимки. А у випадку екстреної непередбачуваної ситуації звернутися до лікаря. 
– Із переродженням родимки зрозуміло. А чи може меланома виникнути на здоровій шкірі? 
– На жаль, так. Вона іноді з’являється як самостійна пухлина, схожа на змінену родимку. При цьому її розмір часто дуже маленький – буквально кілька міліметрів. 
– Дітки – у зоні ризику? 
– Трапляються випадки захворювання й у дітей, проте дуже рідко. Найчастіше меланома вражає людей молодого працездатного віку. 
– А чим меланома відрізняється від раку шкіри? 
– Типом клітин шкіри, з яких починається ріст пухлини. При меланомі вихідними є меланоцити (клітини, складовими яких є пігмент меланіну). А при раку шкіри – клітини епітелію (вони тілесного кольору і не мають пігменту). Крім того, рак має значно сприятливіше протікання, як не дивно таке звучить, розвивається роками і дуже рідко метастазує. 
– Косметологія нині пропонує надзвичайно широкий вибір різноманітних сонцезахисних кремів. Чи насправді можна з їхньою допомогою вберегти родимку від переродження? 
– Думаю, кожен і так розуміє, що такий захист – більше косметичний. Тобто подібні креми не вбережуть родимку і не знижують ризик розвитку раку шкіри. Використання сонцезахисних кремів рятує тільки від дії ультрачервоного спектру випромінювання. Людина може довше перебувати на сонці, не обгорівши. Одночасно збільшується кількість ультрафіолету, який поглинає шкіра. А саме ультрафіолет – основний фактор розвитку меланоми. 
– У час пік не можу не торкнутися теми соляріїв, кількість відвідувачів яких із кожним теплим весняним днем неухильно зростає… 
– Безсумнівно і однозначно: відвідування солярію підвищує ризик переродження родимок, розвитку меланоми і раку шкіри значно більше, ніж засмага на сонці. 
– З ініціативи Міністерства охорони здоров’я по всій Україні проведуть тиждень профілактики злоякісних новоутворень у рамках Дня меланоми, котрий світ відзначатиме 17 травня. 
– Так, це вже стало традиційним. І цьогоріч уже визначилися із термінами – 13-19 травня. Саме тоді на базі облшкірвендиспансеру здійснюватимемо безкоштовну дерматоскопію новоутворень шкіри. 
Розумієте, загалом рівень смертності від меланоми можна скоротити на 20%. Запорука успіху в такій справі лише у двох пунктах. Перший – інформаційна кампанія про загрозу меланоми. Другий – створення в Україні широкої мережі обстеження. 
Але поки що… Дуже прикро констатувати той факт, що телебачення, радіо, газети перенасичені рекламою алкоголю, тютюну замість того, аби запустити в ефір кількасекундний ролик, котрий би підказав людям, на що в першу чергу треба звернути увагу, аби зберегти своє здоров’я. Адже меланому можна розпізнати візуально, вона не ховається усередині організму. Треба лише трішки уваги до себе… 
Розмовляла Світлана ДУМСЬКА. 
На фото автора: Леся Карпюк.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *