За підсумками 2012 р. Борис Клімчук зайняв перше місце в рейтингу голів усіх облдержадміністрації (а також Київської та Севастопольських міських), складеному всеукраїнським діловим тижневиком «Коментарі».
Про те, що Борис Петрович на чолі Волині у 2012 р. упевнено займає лідерські позиції за підсумками першого кварталу, півріччя, а також за результатами роботи 9 місяців, «Волинська газета» вже повідомляла. Як і про те, що в 2010 і 2011 рр. наш голова облдержадміністрації займав у рейтингу друге місце. Тому чергове визнання нашої області та її керівника – доволі очікуване. Приємною несподіванкою виявилося інше: стабільна та системна робота дозволила Борисові Петровичу стати першим за результатами усього трирічного періоду, а досягнуті показники минулого року були справжнім орієнтиром для роботи керівників виконавчої влади всіх інших регіонів держави!
Отже, спецпроект «Коментарів» базується лише на офіційних даних Державної служби статистики, що унеможливлює будь-які суб’єктивні оцінки, маніпуляції з цифрами чи однобокі висновки. В основі – 20 критеріїв розвитку регіонів, із яких 8 характеризують зміни (у відсотках) порівняно з відповідним періодом попереднього року. Йдеться про динаміку розвитку промисловості, сільського господарства, роздрібної торгівлі, сфери послуг, будівництва, кадрів, реальних зарплат і споживчих цін. Ще 8 критеріїв визначено на основі показників до кількості населення. Це введене в експлуатацію житло, освоєні капітальні інвестиції, сальдо експорту-імпорту товарів і послуг, фінансові результати великих і середніх підприємств до оподаткування, середньомісячна заборгованість населення з оплати житлово-комунальних послуг, коефіцієнти народжуваності й смертності. Враховано й деякі інші показники. Оцінювання таке: «плюс 13 балів» – за найкращий результат, «мінус 13» – за найгірший. Місце у загальному рейтингу визначає сума балів за всіма критеріями.
За підсумками 2012 р. Борис Клімчук набрав 83 бали і посів перше місце (за 10-ма з 20-ти критеріїв область узагалі в шістці найкращих). Друге – в керівника Буковини Михайла Папієва (65 балів), третє – в голови Тернопільської облдержадміністрації Валентина Хоптяна (51,5 бала).
Результат трьох років системної роботи також закономірний: Борис Клімчук знову перший! За ним – керівник Рівненщини Василь Берташ (у 2010 р. був першим, позаторік – п’ятим, а за підсумками 2012 р. – четвертий). На третє місце за підсумком трьох років вийшов керівник виконавчої влади Вінниччини Микола Джига (нині – народний депутат). Тож доки інші працювали по-різному, тільки Борис Клімчук на чолі Волині виявився стабільним.
«Коментарі» визначили такі позитиви нашого краю: зростання реальних зарплат і обсягів сільгоспвиробництва, чималі успіхи в боротьбі з інфляцією, невиплатою зарплат, вимушеною неповною зайнятістю і тарифними ставками, що нижчі від прожиткового мінімуму, хороша за українськими мірками народжуваність, низька заборгованість (в перерахунку на душу населення) мешканців із оплати послуг ЖКГ і місцевих бюджетів із субсидій на житлово-комунальні послуги, невисока щільність шкідливих викидів в атмосферу.
Найбільше балів, Волинь отримала за таким показником, як щільність (у кілограмах на квадратний метр території) викидів у повітря шкідливих речовин від стаціонарних джерел забруднення. 11 балів – за рівнем народжуваності, по 10 – за динамікою реальних зарплат і споживчих цін. Відтак розвиток медичної галузі, якою неабияк опікується Борис Клімчук, сприяє впевненості волинян у завтрашньому дні. І як логічний наслідок –зростання народжуваності, рівень якої в нашій області впродовж останніх трьох років стабільно переважає смертність. Принципова ж позиція Бориса Петровича стосовно тих керівників чи власників підприємств, які допускають заборгованість із виплати заробітної плати чи платять своїм підлеглим надто мало, допомогла Волині за темпами зростання реальної заробітної плати посісти у 2012 р. третю сходинку в державі. Щодо динаміки споживчих цін, то показник індексу цін у нас за підсумками минулого року становив 99% (по Україні – 99,8%). Волинь разом із ще 4 областями розділила перше місце й за рівнем дефляції.
Розвиток сільського господарства у 2012-му на Волині також викликав позитивні емоції (6-те місце за динамікою зростання виробництва). Цільовими державними програмами підтримки було охоплено майже 30 тис. селян (тоді як 3 роки тому – лише 3-5 сільгосппідприємств). Окрім усього, хлібороби зібрали рекордний за останні 10 років урожай зернових.
Як зазначають «Коментарі», у шість найгірших регіонів наша область увійшла тільки за двома критеріями. Що турбує, так це недостатнє сальдо зовнішньої торгівлі і слабка динаміка розвитку промисловості. В першому випадку це пояснюється прикордонним розташуванням Волині. В другому – найбільший за останні роки спад у видобувній промисловості (49,6%) через зниження обсягів виробництва на шахтах Мінпаливенерго, яке належить до центральних органів влади, впливу на які регіони фактично не мають. Хоча Борис Петрович і тут результативно відчиняє двері навіть найвищих кабінетів: на ДП «Волиньвугілля» змінився керівник, шахтарям із Держбюджету повернуто заборгованість, а Президент України Віктор Янукович під час підсумкової прес-конференції пообіцяв особисто приїхати на урочисте введення в експлуатацію новітньої шахти №10!
Як відомо, до 29 березня Борис Клімчук перебуває у черговій відпустці за межами Волині. 18 березня він відсвяткував черговий день народження, тож результати рейтингового оцінювання у номері газети «Коментарі:» за 15 березня ц. р. стали для нього одним із найкращих подарунків. Тим більше, що це – результат роботи не тільки Бориса Петровича, але й усієї області, котру він очолює.
Ігор ФАЛЮК.
(В останньому рядку підсумкової таблиці для кожного регіону наведено загальну суму балів у рейтингах газети «Коментарі» за 2010-2012 рр., а в дужках зазначено місце відповідно до цієї суми балів).