Засуджуючи фашизм

У вівторок, 14 травня 2013 р., на Меморіальному комплексі «Вічна слава», що у Луцьку, відбувся мітинг «В Європу – без фашизму!». Із відповідною ініціативою виступили волинські ветеранські, молодіжні організації та обласний осередок Партії регіонів.
Висловити свою позицію зібралося чимало люду –  з усіх районів та міст краю. Участь у мітингу взяли також представники влади та органів місцевого самоврядування, зокрема голова облдержадміністрації Борис Клімчук, його заступники Олександр Башкаленко, Олександр Курилюк, Віталій Карпюк, Сергій Ющак, перший заступник голови облради Юрій Лобач, депутати Луцької міської ради Іван Смоленг і Тетяна Дементьєва та інші.
Організували мирне зібрання з конкретною метою: висловити протест проти зародження фашизму в Україні, популяризації нацистської ідеології та спроб сфальсифікувати історію.
Розпочали мітинг хвилиною мовчання, вшанувавши пам’ять усіх жертв Великої Вітчизняної війни та поклавши квіти до Вічного вогню.
Першим слово узяв ветеран війни, кандидат історичних наук Володимир Куть:
– Ми були свідками, як кілька днів тому країна святкувала День Перемоги. Бачили, з якою шаною народ поставився до ветеранів війни. То і є відображенням реальних настроїв у суспільстві. Одначе сьогодні чуємо також й іншу мову, коли пропонують замінити 9 Травня днем жалоби! Чи це нормально? Чи це правильно? У такому разі події війни залишаться поза історичною пам’яттю народу. Шість із половиною мільйонів наших земляків загинули на фронтах війни, а якщо порахувати жертви в тилу, то не вкладемося у десять мільйонів. Несправедливо і великий гріх – називати нас окупантами. Все погане: репресії та різанину залишимо у минулому, аби такі події ніколи не повторилися.
Петро Сосницький, голова ГО «Молоді регіони», заявив:
– Ми любимо нашу країну й тому боляче спостерігати за тим, як сьогодні її територією поширюють ідеологію мовної та релігійної нетерпимості, коли намагаються розколоти Україну на регіони, – наголосив пан Сосницький. – Насправді ж відповідні лозунги та ідеї спотворюють уявлення про патріотизм, пропагують помсту і нетерпимість. Ми, молоде покоління, виступаємо проти поширення таких ідей, ми – проти дій об’єднаної опозиції, які вносять розбрат, ми – проти зомбування юного покоління. Натомість хочемо жити у мирі й злагоді.
Звернувся до присутніх і Борис Клімчук:
– Упевнений, що з нами – не лише ті, хто сьогодні прийшов на площу, а й багато людей, котрі поділяють нашу думку. Бо 68 років тому наші люди завершили ратну роботу – знищили коричневу чуму, вони взяли Берлін і разом із військами антигітлерівської коаліції сказали: будемо будувати новий світ і нове життя. Як будували? Історії про це відомо. Але 68 років тому відбулася не тільки перемога – тоді поставили велику крапку, забили останній цвях у домовину фашизму, націонал-соціалізму, найвищого і найгіршого прояву людського безумства. Так, націонал-соціалізм дуже приваблива ідеологія, бо пропонує швидкі рішення: от – ворог і його потрібно стріляти! Це – ідеологія, яка харчується і живе кров’ю й не рахує жертв. Так Гітлер прийшов до влади. Сьогодні українці повинні сказати «Ні!» такій ідеології, бо вона не притаманна українцям. Нині держава вперше за часів незалежності отримала шанс, адже має мудрого й сильного Президента. Але історія, даючи шанс, випробовує, як-от зараз: нас пробують розвести в різні боки на нашій же землі. Лише через демократію можна стати розвиненою державою!
Організатори мітингу заявили, що то – не політична акція. Мовляв, вирішили зібратися, адже про таке прохало чимало українців, чиї звернення надходили до громадських приймалень Партії регіонів. 
На завершення присутні практично одноголосно підтримали ідею звернутися до Президента України Віктора Януковича з вимогою встановити на законодавчому рівні відповідальність за розпалювання міжнаціональної ворожнечі, релігійної нетерпимості, пропаганди насилля та шовінізму. Саме так зазначено у резолюції, котру волиняни передадуть главі держави. До речі, повний текст документа оприлюднив Олександр Башкаленко, який очолює волинський осередок Партії регіонів.
– Сьогодні нас турбують антидемократичні заяви та деструктивні дії опозиційних політичних сил, які намагаються дестабілізувати ситуацію в суспільстві, порушити громадянський мир і злагоду, спровокувати міжнаціональну ворожнечу в Україні, – зачитав із резолюції, затвердженої під час мітингу, Олександр Костянтинович. – Ми не сприймаємо антидемократичні, аморальні, шовіністичні та нацистські за своєю суттю гасла й заклики «Свободи», що підтримуються усіма опозиціонерами. Творчо переосмисливши нацистські заклики часів третього рейху, доморощені націоналісти на всю країну оголосили «смерть ворогам нації», до яких публічно зарахували своїх політичних опонентів, людей, які говорять іншою мовою, сповідують інші погляди й цінності. Події в Тернополі, Львові свідчать про те, що Україна – на межі. Тому ми повинні зупинити цей шабаш, щоби Україна рухалася цивілізованим європейським шляхом.
Окрім того, в резолюції сказано, що «ситуація в державі змусила європейську спільноту зробити відповідні категоричні заяви про неприйняття і різке засудження проявів неофашизму, діяльності націоналістичної партії ВО «Свобода», чиї расистські, антисемітські та ксенофобські погляди суперечать фундаментальним цінностям і принципам ЄС».
Відтак наступного кроку учасники мітингу очікують від Президента, а також уряду та народних депутатів, котрим спрямують документ із вимогами волинян. Адже, на думку тих, хто того дня прийшов на луцький меморіал, лише так «Україна зробить повноцінний крок у Європу й матиме майбутнє потужної європейської держави».
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото автора: антифашисти на меморіалі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *