Кран перекрито. Батареї холодні. Опалювальний сезон 2012-2013 рр. відійшов у минуле. Щоправда, розібравшись із одним, влада починає готуватися до наступного, аби встигнути до приходу чергових холодів відремонтувати мережі, модернізувати устаткування, впровадити енергоощадні технології та здійснити низку заходів щодо газозаміщення. А зважаючи на те, що більшість мереж – у плачевному стані й уже цієї зими комунальники працювали в режимі постійної готовності до НП, літо обіцяє бути… спекотним.
Підводили риску й окреслювали план подальших дій у період завершення одного сезону та старту іншого під час урядової селекторної наради, котру проводив міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Темник. Щоправда, згаданою темою не обмежилися. Небагато, але говорили і про наведення благоустрою напередодні Великодня в усіх населених пунктах держави, і про акцію «Чисте довкілля», і про скорочення споживання природного газу. Регіони не заслуховували, але згадували: кого добрим словом, а кого й – критичним. До волинян єдина претензія – дороги. Мовляв, не займаються ямковим ремонтом.
Врахувати і покращити. Таким принципом повинні керуватися комунальники, а в першу чергу – місцева влада, починаючи підготовку до наступного опалювального сезону. Завдання міністерства – детально проаналізувати роботу за попередній період: підрахувати видатки, втрати, кількість використаного палива та енергоносіїв. Окремий пункт – технічне оснащення.
– Значних аварій не відбулося, бо працювали в режимі постійної готовності, адже більшість мереж – зношені, – повідомив Геннадій Темник. – Але таким чином ми й виявили слабкі місця. Ця інформація має стати основою, фундаментом, на котрому базуватиметься план підготовчих робіт до наступного опалювального сезону. Вже за кілька днів заслухаємо звіти регіонів із цього приводу.
Про що доповідатимуть волиняни? Перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Башкаленко, котрий курує питання ЖКГ в області, налаштований оптимістично. Мовляв, опалювальний сезон і його завершення відбулися спокійно. Як і годиться, у лікувальні заклади та освітянські установи подавали тепло до останнього. Їх відключили останніми.
– Вважаю, наша область завершила опалювальний сезон чи не найкраще, – повідомив журналістам після завершення селекторної наради Олександр Костянтинович. – Вийшли з опалювального періоду з рівнем оплати майже 92%. Що з рештою? НАК «Нафтогаз України» не підписує протоколи за кожен місяць, бо виникають суперечки, як рахувати втрати у тепломережах. Із початку 2013-го відповідні документи принципово не підписуємо, адже при обрахунках керуємося виключно існуючою методикою. Тому й випливли оці вісім відсотків. Колеги з інших областей, а також перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Олександр Аліпов підняв питання на загальноукраїнському рівні. Міністерство звернулося до суду. Думаю, невдовзі ця проблема буде розв’язана.
Одначе в інших областях не все так гладко. На Івано-Франківщині, Полтавщині, Донеччині та Львівщині люди потруїлися чадним газом.
– У зв’язку з припиненням опалювального сезону, у газових димарях зменшилася тяга, а населення цього не враховує, – зауважив Олександр Аліпов. – Маємо зважати, що мешканці індивідуального сектору ще продовжують використовувати опалювальні пристрої. Тож аби більше біди не трапилося, потрібно проводити роз’яснювальну роботу.
Зачепили під час наради й тему залучення кредитних коштів під державні гарантії. На це в Державному бюджеті закладено 50 млн грн. Гроші спрямують на погашення відсотків банківських кредитів. У відповідній програмі, за словами Геннадія Темника, зголосилися працювати три фінансові установи – «Ощадбанк», «Укргазбанк» та «Укрексімбанк». У такий спосіб міністерство спробує активізувати втілення в життя низки програм щодо водовідведення, каналізування, створення ОСББ тощо. Одначе, розглядаючи проекти, перевагу надаватимуть самоокупним. Мовляв, просто так пільгові кредити отримати не вдасться: має бути ідея та конкретний план її втілення.
Окрема мова – про благоустрій. У міністерстві наголошували на важливості Всеукраїнської акції «Чисте довкілля», котра відбулася у формі суботника 19 квітня. Акцентували й на необхідності поновлення зелених насаджень. Волиняни – 170 тис. дерев та кущів. Особлива увага – територіям сміттєзвалищ. Зелені смуги довкола полігонів, де складують відходи, допоможуть боротися із «побічними ефектами» сміттєзвалищ: затримуватимуть неприємний запах, котрий часто дошкуляє жителям сіл, розташованих неподалік таких об’єктів.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
Фото автора.