Про запити волинських споживачів і питання, з якими вони найчастіше звертаються, ми поспілкувалися з начальником Державної інспекції з питань захисту прав споживачів в області Іваном Смоленгом.
– Іване Павловичу, то які скарги від волинян найчастіше до вас надходять?
– Щодо якості надання послуг надійшло 136 звернень, із них найбільша кількість – на житлово-комунальні послуги. Таких – 38. Загалом споживачі звертаються з питань незгоди з існуючими тарифами на житлово-комунальні послуги та нарахуванням плати за них. Також надходять звернення щодо послуг пасажирських перевезень, виготовлення та встановлення вікон і дверей, роботи СТО, ремонту побутової техніки, мобільних телефонів та інші. Впродовж 2012 року до інспекції надійшло 318 звернень споживачів.
Хочу зауважити, що серед цієї кількості переважна частина – скарги, які стосуються якості непродовольчих товарів: взуття, товари складної побутової техніки, електронну апаратуру, меблі, тощо. Близько 30 – щодо якості продовольчих товарів, зокрема на якість хліба, хлібобулочних виробів, молокотоварів, алкогольних напоїв.
Спеціалісти інспекції повністю опрацьовують всі поставлені у зверненні питання, приймають обґрунтовані рішення й вживають необхідні заходи щодо вирішення порушених проблем. Про результати перевірки звернення й прийняте рішення заявника повідомляють у встановлений законодавством термін.
На кожну із цих скарг ми зобов’язані відреагувати і зробити відповідний висновок. Непоодинокі випадки штрафних санкцій та притягнення до адміністративної відповідальності.
– Ви очолюєте інспекцію уже протягом року. Які основні напрямки в роботі можете виділити?
– Основна наша функція – це забезпечити громадянам можливість користуватися якісними товарами та послугами. Погодьтеся, якщо платиш гроші, то хочеш отримати і відповідний сервіс або ж продукт. Власне, штрафи та санкції – це наслідок, а початком цього могла стати або ж невідповідна якість, або відсутність необхідної документації на товар або неналежне обслуговування. В такому випадку реалізатор може нарікати лише на себе.
Всього протягом минулого року виявлено 3309 видів порушень. Є прецеденти, коли окремі групи товарів внаслідок неналежної якості взагалі знімали з виробництва. Всього за порушення законодавства про захист прав споживачів до адміністративної відповідальності притягнуто 456 осіб на суму 87,3 тисяч гривень, до суб’єктів господарської діяльності застосовано адміністративно-господарські (фінансові) санкції на суму 989,9 тисяч.
– Минулоріч у вересні набрали чинності окремі закони, які регулюють реалізацію тютюнових та алкогольних напоїв. Зокрема ті, що стосуються реклами. Чи виявили ви порушення у функціонуванні цих нововведень?
– Так, окремі порушення були виявлені і усунуті. Приємно, що самі реалізатори з розумінням поставилися до нового закону, тому масових порушень не зафіксували.
– А що стосується заборони куріння у громадських місцях. Як справи із дотриманням цього закону?
– Загалом власники закладів громадського харчування дотримуються закону про заборону куріння у громадських місцях. Нещодавно лише в одному із закладів було виявлено порушення, власника притягнуто до відповідальності, накладено штраф у розмірі 5 тисяч гривень. Підприємець звернувся до суду, нині справа на розгляді.
– А розкажіть про проведені перевірки конкретно щодо видів продукції.
– Впродовж 2012 року проведено перевірки якості та безпеки продовольчих товарів у 192 суб’єктів господарювання. Під час надходження коштів із Держбюджету впродовж 2012 року в ході перевірок відбиралися зразки продовольчих товарів для лабораторних досліджень на визначення ГМО, вмісту рослинних жирів у продукції молочного походження, масової частки вологи, нітриту натрію, співвідношення білка і жиру у ковбасних виробах, нітратів у ранніх овочах тощо.
За результатами перевірок ми складаємо відповідні приписи про припинення порушень прав споживачів, а також щодо заборони реалізації неякісних та небезпечних продтоварів.
Інформація про забраковані товари в порядку оперативного сповіщення надсилається повідомленнями до територіальних органів Держспоживінспекції України, до відома виробників та правоохоронних органів.
На підставі скарг, які надходять від споживачів, ми проводимо як планові, так і позапланові перевірки. Порушення встановлені у 100 підприємствах, які надають житлово-комунальні послуги, послуги ремонту, перукарські тощо.
Відповідно до планів роботи протягом ІІ і ІІІ кварталів 2012 року спеціалісти інспекції проводили планові перевірки щодо дотримання законодавства про захист прав споживачів при наданні готельних послуг та послуг із перевезення пасажирів автобусами в режимі маршрутного таксі.
Окремим є питання якості нафтопродуктів. Протягом року ми відбираємо зразки на автозаправках різних компаній. Із 42 із них нестандартними виявилися 7 зразків.
За результатами перевірок АЗС, 19 осіб притягнуто до адміністративної відповідальності на суму 4,5 тисяч гривень. До господарюючих суб’єктів застосовано адміністративно-господарські санкції на суму 499,6 тисяч.
– Розкажіть, будь ласка, що важливого, на ваш погляд, зроблено у 2012 році ?
– Одним із найважливіших завдань інспекції є проведення просвітницької роботи серед населення з питань захисту прав та інтересів споживачів. Тому інспекція розробила Програму захисту прав споживачів області з питань якості та безпеки життя людини на період до 2015 року, яку затвердили рішенням сесії Волинської обласної ради від 6.03.2012 року № 10/9. Цією Програмою передбачені кошти з обласного бюджету на підготовку та випуск збірників нормативно-правових актів, методичних рекомендацій із питань захисту прав споживачів, навчально-методичних посібників та подання до друку в періодичних виданнях області матеріалів, які стосуються захисту прав споживачів. Зокрема підготували інформаційний посібник із питань захисту прав споживачів, в якому зібрані нормативно-правові акти, що стосуються захисту прав споживачів. Також розробили брошури «Споживачу на допомогу» та «Пам’ятка юному споживачу», в яких надані рекомендації, як вчинити у випадку порушення прав споживачів.
– Порадьте, куди звертатися споживачу, якщо порушено його права?
– В інспекції здійснюється прийом громадян з особистих питань керівництвом та працює громадська приймальня, де люди мають змогу отримати юридичну консультацію та правову допомогу. Прийом здійснюється відповідно до затверджених графіків. Громадська приймальня працює з понеділка по четвер – із 9.00 до 18.00, а у п’ятницю – до 17.00. Прийом громадян керівництво інспекції здійснює щопонеділка – з 14.30 до 17.00 та щоп’ятниці – з 9.00 до 13.00. У святкові дні для оперативного реагування на звернення споживачів в інспекції проводиться чергування – з 10.00 до 14.00. Також в інспекції відкрита «гаряча» телефонна лінія за номером 725-583, за якою, у випадку звернення, споживачі отримають вичерпну консультацію.
– Чого побажаєте споживачам у День захисту їхніх прав?
– Отримувати від життя все тільки якістю екстракласу! Інспекція зі свого боку буде стежити за тим, щоб виробники та надавачі послуг сумлінно виконували взяті на себе зобов’язання. Виробникам хотілося б побажати завжди триматися на найвищому щаблі конкурентної драбини, а споживачам – бути вимогливими і уважними до речей, які вони купують.
Розмовляла Світлана ДУМСЬКА.