Як зазначає українська редакція «Вікіпедії», «Міжнародний день боротьби за права жінок» (англ. International Women’s Day), повна назва, за рішенням ООН від 1977 року – «Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир» – є «міжнародною датою, яку щорічно відзначають 8 березня на згадку про культурні, політичні та соціально-економічні досягнення жінок».

Уперше свято відзначалось 28 лютого 1909 р. у США з ініціативи Соціалістичної партії Америки як «Національний день жінки». Наступного року, натхненні американським прикладом, учасниці Другої міжнародної соціалістичної конференції в Копенгагені (Данія) постановили щороку за зразком Міжнародного дня праці відзначати «День жінок», присвячений, передусім, боротьбі за здобуття жінками виборчих прав, адже на той час на вибори ходили тільки чоловіки. Резолюцію запропонувала німецька соціалістка Клара Цеткін, а її найближчою соратницею виявилася громадянка єврейського походження Роза Люксембург, яка приїхала в Німеччину з Польщі (народилася в м. Замость Люблінського воєводства, неподалік Волині).
Але дата саме 8 Березня була визначена лише у 1921 р. на Другій комуністичній жіночій конференції.

«Без допомоги чоловіків – навіть проти їхньої волі – жіноцтво виходить під червоним прапором. Під цим прапором жінки будуть боротися за визнання своїх прав… Як робітник пригноблений капіталістом, так і жінка пригноблена чоловіком. І вона залишатиметься пригнобленою, доки не стане економічно незалежною (від чоловіка)», – визначила пріоритетні цілі Клара Цеткін.
З тих пір, особливо в ссср (8 Березня у 1921 р. визначив святковим ще на той час живий «вождь світового пролетаріату» владімір лєнін!), а також на територіях панування інших тоталітарних режимів, почалися велелюдні відзначення та святкування.

У таких країнах як росія, Білорусь, Північна Корея, Азербайджан, Вірменія, Ангола, Буркіна-Фасо, Гвінея-Бісау, Камбоджа, Конго, Лаос, Монголія, Непал, Уганда та ще деяких 8 березня є вихідним днем.
Аналогічно святковий і вихідний він досі і в Україні. Щоправда, 4 лютого 2023 р. депутати Верховної Ради України запропонувала внести до Кодексу законів про працю України певні зміни, які стосуються встановлення українських свят. Там же йшлося про скасування державних свят 8 Березня (Міжнародний жіночий день), 1 та 9 Травня (День праці та День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні).
Законопроєкт №9009 зареєстрований в парламенті, але все ще перебуває на опрацюванні в профільному комітеті Верховної Ради України. Замість цих свят депутати пропонували створити українські аналоги, які стануть державними вихідними:
25 лютого – День української жінки (дата народження Лесі Українки); друга неділя травня – День матері.
Однак, наразі ці рішення так і не ухвалені.
До повномасштабного російського вторгнення в Україну вторгнення цей день завжди був вихідним, проте досі тривають дискусії: чи є доцільним це взагалі свято, адже воно пов’язане з радянським минулим, як не ховай його за гендерною проблематикою?
У м. Коломия Івано-Франківської обл. над цим довго не думали. Ще в 2013 р. депутати місцевої міськради скасували на своїй території 8 Березня як вихідний та святковий день, мотивуючи це просто: «Це свято, як і День захисника Вітчизни (уже скасований, лише в рф 23 лютого досі – «дєнь защітніка атєчєства», – ред.) і День Перемоги (9 травня, скасоване, є синонімом окупаційного «пабєдобєсія», – ред.), не сприяє духовному збагаченню українців».
Інші місцеві ради промовчали. Тож навіть у м. Луцьку досі є вулиця 8 Березня…

Утім, подарувати представницям прекрасної половини квіти чи якийсь сувенір важливо не тільки 8 березня, а і в будь-який інший день року.
Остап КАЛИНА.
На фото порталу «12 канал», «Вікіпедії», архіву та сайту «Радіо Максимум»;: 8 березня 2022 року, м. Луцьк; вітання з 8 Березня, німецький плакат 1914 р. із закликом забезпечити рівні права жінок і чоловіків на виборах; Клара Цеткін і Роза Люксембург; радянська поштова марка з нагоди 8 Березня; вітання зі святом по-українськи.