«Гроші ходять за студентом». Пояснюємо про грантову систему освіти

Гроші ходять за студентом

18 липня Уряд України ухвалив рішення про можливість для абітурієнтів, які вступатимуть цього року отримати додаткову фінансову підтримку у вигляді державного гранту. 

Восени 2023 року Міністерство освіти і науки розробило законопроєкт, у якому йшлося про внесення змін до законодавства, що стосуватимуться запровадження механізму державних грантів на оплату послуг з навчання для здобуття вищої освіти.

Документ був оприлюднений для громадського обговорення після наради прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з представниками Міністерства освіти і науки, Міністерства економіки, Міністерства цифрової трансформації та Міністерства фінансів, що була присвячена реалізації освітній проектів в Україні.

У 2024 році Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законів України щодо фінансування здобуття вищої освіти та надання державної цільової підтримки її здобувачам».

Що таке грант і для чого він?

Ця реформа має на меті розширити інструменти державного фінансування вищої освіти та підвищити ефективність використання держресурсів.

Державний грант — це можливість для вступників, які здобуватимуть першу вищу освіту за контрактом отримати від 15 тисяч грн і більше на рік для покриття частини вартості навчання. 

Отримати грант може вступник, який:

  1. Вступає на бакалаврат (або магістра медичного, ветеринарного, фармацевтичного спрямування) після школи або коледжу;
  2. Вступає на денну або дуальну форму навчання на контракт;
  3. Має результати НМТ (ЗНО) з будь-яких двох предметів з оцінками не менше ніж 150 балів (грант першого рівня) або не менше ніж 170 балів (грант другого рівня).

Загалом сума гранту визначається індивідуально для кожного — за результатом НМТ та з урахуванням коефіцієнта спеціальності

  1. Для вступників із результатом НМТ від 150 балів з будь-яких 2-х предметів є можливість отримати грант у розмірі 15 тис. грн.
  2. Грант 2-го рівня передбачає, що вступники з результатом НМТ від 170 балів з будь-яких 2-х предметів претендуватимуть на грант у розмірі 25 тис. грн.

Важливо — розмір гранту може бути більшим (тобто, помножений на відповідний коефіцієнт), що залежатиме від обраної спеціальності.

МОН зазначає, що для деяких спеціальностей не передбачено гранту першого рівня, лише другого (отже, для вступників, у яких не менше ніж 170 балів із мінімум двох предметів).

То як отримати грант?

  1. Отримуєте сповіщення про можливість здобути грант у кабінеті вступника.
  2. Вибираєте навчальний заклад та програму, на яку хочете вступити.
  3. Після зарахування подаєте заявку про бажання отримати грант через кабінет у ЄДЕБО (терміни подачі заявки від 5 вересня до 31 жовтня 2024 року).
  4. Отримуєте повідомлення про схвалення гранту.
  5. Залишаєте заяву про отримання гранту в Дії.
  6. Кошти надходять на спеціальний рахунок.

Грант надаватиметься щорічно протягом усього навчання (4 роки на бакалаврат та 6 років на медичного магістра).

Що кажуть у ВНУ про грантову систему навчання?

«Наш університет буде брати в цьому участь. Для цього треба буде підписати відповідний договір з Міністерством освіти. Найближчим часом Міністерство освіти запустить цей механізм і маємо надію, що наш університет підпише цей договір.

Тоді будемо мати можливість, щоб студенти бакалаврату, які будуть в цьому році вступати, змогли навчатися через програму отримання грантового навчання», — прокоментував “Волинській газеті” Олег Дикий, відповідальний секретар приймальної комісії.

Вступ на бюджетну форму залишається без змін: якщо студент вступає на бюджетне місце, держава оплачує всю вартість навчання.

Олександра ЯЦЕНКО

Ілюстрація Ольги ДАНИЛЮК

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *