інтерв’ю з кураторкою курсів “ТікТок для бізнесу” Альоною Рижук
Альона Рижук —СММ-спеціалістка, TikTok-ентузіастка, менеджерка спільнот, контент-кріейторка у Reface, а також вона кураторка курсів “ТікТок для бізнесу”. Альона родом з Нововолинська, зараз вона живе у Києві та активно співпрацює з відомими світовими й українськими брендами та компаніями.
У третьому інтерв’ю проєкту “Люди Волині” від “Волинської газети” ми поговоримо з Альоною про церковно-аптечний культ Нововолинська, початки роботи в СММ та емоційне вигорання.
Як ти потрапила у сферу SMM?
У 2017 році я вчилася в коледжі, де у мене була подружка, яка вже починала займатися SMM.
Тоді ще цього майже ніхто не робив, і моя подруга була першопрохідцем в цій ніші. Вона вже вела певні проєкти в Нововолинську. Потім вона переїхала вчитися у Львів, і мені по спадковості передала перший проєкт, — сміється Альона. Це було Novik кафе в Нововолинську. І я почала його вести, робити щось, що на той момент вважалося взагалі СММ.
“Перші кілька місяців я це робила просто за їжу.
Я їла те, що фоткала”
За рік чи за два я вже стала якимось монополістом на ринку в Нововолинську, — жартує дівчина. — Тому що в нас не було нікого, хто б робив те, чим займалася я. І через те, що я вміла спілкуватися з людьми, говорити та доносити цінність моєї роботи для бізнесу, в якийсь момент я вже вела шість-сім проєктів в Нововолинську, дружила з власниками бізнесів.
«Не я вибрала цю професію, але вона вибрала мене»
Яким своїм проєктом ти пишаєшся найбільше?
Я не можу сказати, що якимось проєктом я пишаюся. Просто через те, що зараз моя діяльність не обмежується лише СММ. Когось консультую стосовно ТікТоку, бо це моя ніша, — уточнює Альона. З кимось я працюю, як кризова комунікаційна менеджерка, з кимось — як копірайтерка, а з кимось займаюся іншими задачами.
Тому я не можу сказати, що я з робочих проєктів якимось найбільш пишаюсь. Але насправді хотіла сказати, що проєкт, яким я буду пишатися найбільше, ще попереду і він буде моїм власним.
Я вже зрозуміла, що ти займаєшся декількома видами діяльності чи не складно це поєднувати?
Як я вже казала, я коли тільки починала займатись СММ відразу вела багато проєктів. Для мене це сформувало взагалі підхід, що поєднувати багато роботи — нормально. Я дуже хотіла працювати з класними людьми, з класними бізнесами. І плюс в мене завжди було бажання робити це швидко.
Я просто вміла робити якусь роботу швидше, бо насправді вісім годин робочого дня — це дуже розтягнуте поняття.
“Нікого не цікавить, скільки годин ти працюєш, а цікавить, скільки ти грошей цій компанії приніс, наскільки ти ефективно свою роботу зробив і так далі”
А це вже твій власний інтерес — витрачати на це вісім годин чи не витрачати. Я вибирала не витрачати, а робити швидше і через це я займалася багатьма задачами одночасно.
Такий підхід іноді буває складним, бо у всіх проєктах в якийсь момент є сезонність. І ти такий ходиш, голова горить, і ти думаєш, що робити.
Але насправді я побачила наскільки це класний підхід, коли йшла працювати в компанію Reface (ред. — це застосунок, який за допомогою штучного інтелекту дозволяє користувачам змінювати обличчя у відео чи GIF). Тоді мене покликали, просто написавши мені в TikTok. А я ну капець, як мріяла до них попасти. У них була потреба в людині, яка мала досвід роботи з різними проєктами.
І я ще сміялася, тому що вони шукали людину, яка буде знати іспанську мову, а я на той момент там вже якісь, не знаю, 200 днів в Duolingo мала. І я жартувала про те, що я вам по всьому підходжу ще й іспанську вчу. Тому складнощі є, але це питання вибору.
Як ти стала кураторкою курсів TikTok для бізнесу?
Коли я вчилася в Українській академії лідерства, це був 2020 рік. У мене була там моя одногрупниця, яка на той момент вела TikTok з своєю сестрою-близнючкою. І всі з неї тоді крінжували, що вона знімає в TikTok. А мені було супер цікаво, тому що я думаю: “Блін, це соцмережа, в якій легко набираються охоплення та перегляди”.
Всі крінжували, а я казала: “Катя, навчи мене танцювати ці танці”
І я дійсно зареєструвала свій TikTok, зробила свої перші відео, вони почали залітати. Я відчула цей адреналін TikTokточний. І якраз ще до того, як ним почали користуватися всі, я в нього зайшла. Незадовго після того з нами стався Covid, люди почали більше користуватись TikTok.
Я на той момент вже працювала в маркетингу та комунікаціях, і почала дивитися на це, як на інструмент. І от десь через приблизно рік, коли я вже жила у Львові після початку повномасштабного вторгнення, я почала консультувати з Тіктоку, почала допомагати бізнесам вести їхній Тікток.
Я обрала нішу, яку саму по суті придумала, по факту вона почала на мене працювати.
До мене з того часу приходило понад 100 бізнесів.
І тоді я просто мені написала продюсерка з Projector і запропонувала мені якимось чином з ними попрацювати, або стати куратором їхньої програми СММ або зробити щось своє про TikTok. І відповідно, тоді я придумала цей інтенсив, я повністю написала програму, ми її подивилися, розробили. І після того, в мене вже було чотири потоки студентів. Ми працювали з різними бізнесами, з різними людьми. І зараз якраз ми займаємося тим, аби трохи переробити формат і зробити це цілим курсом.
Катя навчила танцювати для ТikTok?
Да-да. У мене було два танці на початку шляху, — сміється. — Зараз я там просто якісь історії розказую.
У тебе є свій унікальний стиль — як в одязі, так і у блозі. Як ти його взагалі надбала та що важливе у формуванні власного стилю?
Я багато думала про це. Мені постійно роблять такі компліменти, хоча я ніколи це не сприймала серйозно.
Я думаю, що на моє відчуття стилю, принаймні в одязі, вплинула мала кількість грошей в дитинстві
Я пам’ятаю, як в мене були подружки, яким бабусі, тьоті, дяді, там ще хтось постійно з закордону передавали передачі. І там була купа одягу. Я дивилася і думала: “Блін, капець, я теж так хочу, але, ну, я не можу прийти мамі сказати: “Накупляй мені купа всього”.
Я для себе відкрила секонд-хенд тоді, і я як дорвалася. Я ходила, скуповувала, напевно, половину того секонд-хенду. Це був період встановлення, тому що я могла відвести душу, а потім вже побачила, що взагалі моє, що мені подобається, як мені хочеться проявлятись.
Точно так само це стосується стилю. Мені здається, що тут важливо відповісти на питання, хто я насправді, що мені цікаво насправді. Адже найважливіше — це автентичність і знання про те, який я.
Хтось трендам слідує, хтось їх створює
У тебе дуже творча робота, проєкти. Зазвичай в такій діяльності часто відбувається вигорання. Чи є ця проблема в тебе і що допомагає тобі триматись “на плаву”?
Останні пів року, в мене було відчуття, що я наче досягнула того, що я хотіла. Але я відчувала, що це не стеля. Втім куди далі, я не розуміла.
Це навіть не питання вигорання, а питання чесної розмови з собою. Коли ти питаєш: “А що я реально хочу робити”. Поки я не питала, або питала і боялася почути свою відповідь. Бо з неї виходить ще якийсь кусок роботи, нові виклики, які мені стрьомно робити.
От буквально там місяць тому я вирішила, що все.
Зміни стаються або від великого незадоволення або від великого натхнення
Я була в точці великого незадоволення. І я пішла до своєї коучки, з якою я періодично працюю вже два роки. Вона працює з мозком, як нейрохакер. І після того, як ми там з нею попрацювали протягом 10 днів, в мене з’явилися оці відповіді на питання: “А чого я хочу?”. І оце що я хочу, мене водночас і лякає, і захоплює. Я розумію, що це вимагає багато роботи, але мені це цікаво робити. Я можу її робити, бо не робити, я її не можу.
Пам’ятаю один хлопець якось в Тіндері написав “Ти виглядаєш, як дівчина з рижим волоссям, яка любить жити”. І я взяла цю фразу собі, як своє кредо.
Які поради ти б дала початківцям, які хочуть будувати кар’єру в СММ?
Вміння бачити можливості — це одне з основних вмінь: бачити, реагувати і розвивати оце власне відчуття чуйки.
Друге — це будувати свій особистий бренд. І це стосується не тільки соцмереж, а і контактів, часу, людей, з якими я вмію спілкуватися. Якщо є можливість потрапити в якийсь ком’юніті, де є класні люди, які чимось займаються, щось роблять і впливають, треба їх триматися.
І третє, останнє, а вчитися виключати іноді скептицизм і бути людиною, яка щось тестує вперше. Банальний приклад, але у мене це спрацювало з TikTok.
Я бачила у своєму блозі ти розповідала про скорочення на роботі. Чи вдалось тобі знайти нову відтоді? Як загалом ти ставишся до цього?
Скорочення — це дуже класний реаліті-чек
Це класна можливість подивитися на те, а що я взагалі роблю і де мої якби слабкі та сильні сторони. Моя сильна сторона була в тому, що в мене розвинені соціальні мережі. Я говорила про те, що я там роблю, і в мене класні стосунки з роботодавцем.
Яка була погана штука? У тому, що я недостатньо комунікувала про свою роботу, тому що я могла брати більше консультацій, могла брати більше проєктів. Але через те, що я якось не комунікувала про те, що я їх беру, люди про це і не знали.
Мій пост про скорочення в Інстаграмі і в Лінкедіні дуже розлетівся, мене почали розривати повідомленнями-запитами про роботу на різні посади та компанії. Але я мала зрозуміти взагалі, чого я хочу. Я погодилась вже на співпраці з деякими бізнесами, як TikTok-кріейторка.
А стосовно роботи, то тут сталась теж смішна ситуація, яка мені стала уроком. Буквально сьогодні до мене прийшов наш СEO і сказав, що ми зробили помилку, що ми тебе звільнили. Сказав мені: “Ми не добачили, наскільки багато ти робила, і ми хочемо, щоб ти повернулася назад”.
Я знаю, що твоє рідне місто — Нововолинськ. Як часто ти зараз там буваєш?
Ой, я приїжджаю в Нововолинськ, як класична уродженка маленького міста. Я туди їжджу, фарбувати волосся і на чистку зубів. Все.
Бо якби, якби я цього не робила, я би, напевно, приїжджала ще рідше. Я їжджу, напевно, раз на три місяці плюс-мінус, раз в сезон, можливо, іноді частіше.
Частіше може бути, якщо мого тата відпускають з фронту у відпустку, і я приїжджаю, щоб ми всією сім’єю зустрілися.
Так, можливо у тебе в Нововолинську є якесь місце сили або улюблене місце. Крім стоматології та перукарні?
Та, в перукарні 100%. Бо я як приїжджаю до своєї Віки, яка мене фарбує, вона завжди в мене питає про всі апдейти.
Моє улюблене місце в Нововолинську — це звичайно квартира моїх батьків та Нововолинський секонд-хенд. Я звідти не вилажу.
Коли приїжджаю в Нововолинськ, я можу додому не зразу зайти. Я дзвоню своєму другові і кажу «Рома, завозний день, пішли». І ми просто з ним виходимо. В нас є чіткий маршрут. Ми з нашого району йдемо пішки в центр, беремо каву в «For you», і після того ми йдемо в рейд на секонди.
Нововолинськ — це місто церков?
Церков і аптек. Їх реально багато. У мене ще є фан-факт — мій дід колись працював на будівництві, і будував церкву. Він мене брав з собою на цю церкву, і я йому допомагала: я мазала, а він клав цеглу. Я фактично своїми руками вклалася в релігійну частку Нововолинська, — сміється Альона.
Олександра Яценко
Фото Альони Рижук.