Про прибутки та витрати, пов’язані із деревиною і лісозаготівлею, особливості соціальних проектів, реалізованих лісівниками краю, товарообіг та міжнародні ринки реалізації продуктів галузі та чому площі лісу на Волині не ростуть до можливої й бажаної кількості, розповів під час зустрічі із журналістами начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Богдан Колісник.
– Зважаючи на зацікавленість із боку громадськості, спробую детально прозвітувати про те, що зроблено лісівниками та пояснити, що і з яких причин не вдалося, – розпочав зустріч Богдан Іванович.
Лісокультурна кампанія через погодні умови ще не розпочалася. Тож вона буде досить стрімкою. Але зараз про те, що вже зробили лісівники. Минулого року виростили достатню кількість стандартного садивного матеріалу, протягом листопада-березня заготовили шишки сосни та ялини на насіння. Усі підприємства спрацювали добре. Достатньо посівного матеріалу і у розсадниках. Ще восени там висіяли жолудь дуба звичайного, насіння липи та черешні.
Це вже звична справа. Є й певні нововведення. Відповідно до наказу Державного агентства лісових ресурсів України, затвердили обсяги створення плантацій швидкоростучих порід. На Волині це –¬ тополя та модрина. Ці рослини – досить економічно вигідні, адже певні види тополі у віці 27-30 років дають запас на 1 га до 400-600 м3 деревини.
Щодо планів на перспективу – створення плантацій новорічних ялинок у межах 105 га, більш як на 3 тис. га необхідно провести лісовідновлення. Також на перспективу – висадження 250 га нових лісів.
– Цифра, звісно, немала. Вона є середньою в Україні, – наголосив Богдан Колісник. – Але ми можемо створити значно більші плантації нових лісів. На жаль, таке не вдається через нерозуміння з боку сільських рад, які не бажають передавати вільні земельні ділянки у користування лісівників.
Цього року особлива увага приділяється збільшенню державного виробництва декоративного садивного матеріалу для потреб населення. Тож, як повідомив Богдан Іванович, кожне підприємство організовує відповідні пункти реалізації у містах та районних центрах. Уже є близько 250 тис. штук різноманітних порід. Ї продаватимуть у спеціальних торгових точках. Таких в області створять 22. Крім того, діють 3 спеціалізовані магазини – Лісовички, де також можна придбати декоративні породи та продукцію, виготовлену на консервних цехах держлісгоспів.
– Не розумію, чому чимало людей купують посадковий матеріал у Польщі, замовляють із Голландії чи навіть Африки? – каже головний лісівник Волині. – Ми маємо достатню кількість якісної продукції, наші саджанці вирощені у рідних кліматичних умовах, тому навіть краще, ніж розрекламовані закордонні, приживаються. Та й ціна у нас зазвичай нижча.
Лісівники Волині реалізовують чимало соціальних проектів. Під їхньою опікою – школи, садочки, сиротинці, фельдшерсько-акушерські пункти, територіальні центри обслуговування інвалідів. Допомагають не лише лісопродукцією, а й коштами на необхідні потреби. Загальна сума наданої допомоги минулого року – мільйон гривень. Чи проводитимуть таку роботу і надалі?
– Так. Навіть іще інтенсивніше, – запевнив Богдан Колісник. – Цього року ми конктретизували таку співпрацю. Відтепер за кожним держлісгоспом закріплені підшефні їм заклади.
Працюють і з дітками. На базі шкільних лісництв провели відповідні навчання, вже стартувала всеукраїнська акція „Майбутнє лісу у твоїх руках”.
Світлана ДУМСЬКА.
Фото автора.