Коштом польської неурядової організації в с. Старосілля Маневицького р-ну на місці колишньої пам’ятки «Хата коменданта Пілсудського» постане музей-садиба ім. Юзефа Пілсудського. Проект мають намір реалізувати до 2016-го, адже саме тоді минає 200 літ від часу перебування Президента Речі Посполитої у Старосіллі.
До початку Другої світової війни у центрі с. Старосілля стояв будинок, який називали «комендантською хатою». Це – саме той дім, де під час Першої світової певний час переховувався польський маршалек Юзеф Пілсудський. В знак поваги до мужнього вчинку мешканців Старосілля, які забезпечили надійний сховок Пілсудському, в цій хаті потім облаштували музей. Її власницям (а це, за переказами, – сестри Галюніхи) дали грошей на нові оселі «під бляхами». А сама споруда до 1938 р. значилася в реєстрі історичних пам’яток Волинського повіту Речі Посполитої.
Як пояснив «Волинській газеті» координатор проекту, віце-президент ГО «EDNOSC» Єжи Лівандовські, кошти (а то – 200 тис. злотих) на відбудову музею збирали впродовж року. Це – внески небайдужих до історії поляків. А от роботи здійснюватиме одна з потужних волинських будівельних компаній. Рішення про відновлення музею прийняли у відповідь на численні звернення волинян. Знайшлося чимало людей, які свідчили про те, як виглядала хата в минулому. Збереглися й старі світлини. Для облаштування установи збиратимуть матеріали про «хрещеників Пілсудського». Так, за спогадами старосільців, за часів Польщі називали усіх дітей, народжених у селі з 1916 до 1939 р.
Цікаво, що за кошти, виділені на будівництво, планують не лише облаштувати музей, а й облагородити прилеглу територію. Адже представники польського уряду, які цьогоріч побували у Старосіллі, були вражені тим, як занедбали колись таке визначне місце.
До слова, славнозвісна хата стояла в Старосіллі до Другої світової. Коли була зруйнована, сьогодні самі старосільці вагаються. Місцеві історики вважають, що музей згорів під час каральної акції проти бійців УПА. Згодом приблизно на тому місці постав (і це так логічно) пам’ятник односельчанам, загиблим у Другій світовій.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора та з архіву: тут постане музей; фотографія хати Пілсудського у одній із польських газет 1934 р.
Вітаємо з Днем сміху!