Вибори 18 травня: правий і ще правіший…

вибори президента польщі кандидати 18 травня 2025 року

Якого президента обиратимуть навесні та влітку сусіди-поляки?

Перший тур виборів Президента Польщі має відбутися 18 травня. Станом на сьогодні ми не знаємо навіть повного списку кандидатів, які братимуть у них участь. Але лідери вже відомі…

Попри це, соціологи вже впевнено називають двох фаворитів, які боротимуться за президентську посаду у другому турі виборів на початку червня. «Радіо ВВС Україна» вважає: ці фаворити зараз відкрито змагаються за те, кому відійдуть голоси ймовірного третього призера першого туру.

Хто ж вони?

«Остаточного списку учасників президентської кампанії ще не існує: аби потрапити до бюлетеня, кандидат має до 4 квітня зібрати сто тисяч підписів виборців. Проте коло політиків, які розпочали процес збору підписів та запустили свої виборчі кампанії, вже вимальовується.

Більше того, польські соціологи сьогодні одностайні щодо того, що до другого туру виборів вийдуть висуванці «Громадянської платформи» (очолює Прем’єр-міністр Дональд Туск) та «Права і Справедливості» (її представляє нинішній президент Анджей Дуда, а фактично очолює Ярослав Качинські)», – пише автор публікації Святослав Хоменко.

Це соратник Дональда Туска, мер Варшави Рафал Тшасковські. Він брав участь у минулих президентських виборах: у другому турі кампанії, що проходила влітку 2020 року, у розпал пандемії коронавірусу, Він усього на два відсоткові пункти поступився чинному президентові Анджею Дуді.

Партія «Право та Справедливість» підтримує на цих виборах формально незалежного кандидата Кароля Навроцькі, який нині очолює Інститут національної пам’яті РП.

Вісім років влади цієї партії не викликають у мільйонів поляків райдужних спогадів, тому кандидата на роль «Дуди 2.0» шукали поза своєю політсилою. Ця обставина дає Каролю Навроцькі можливість принаймні формально позиціонуватися у якості непартійного кандидата, здатного об’єднати суспільство.

Ось висновок Святослава Хоменка із «Радіо ВВС Україна»:

«Ще кілька місяців тому експерти прогнозували, що ключовою темою кампанії з виборів президента Польщі в умовах війни, що триває за її східним кордоном, буде безпека, а перемогти на виборах зможе той кандидат, який переконає виборців, що саме він зможе краще, ніж конкуренти, захистити їх від агресивної росії.

На ділі ж тема безпеки поки що є у цій кампанії лише тлом.

Виявилося, що ключові кандидати в президенти, якщо говорити про безпекові розділи їхніх програм, практично не відрізняються один від одного.

Вони вбачають у росії безперечну загрозу Польщі та Європі в цілому, вони виступають за підвищення витрат на оборону, вони вважають, що стосунки Варшави з НАТО мають ключове значення для обороноздатності Польщі.

У цій ситуації кандидати у президенти просто змушені шукати інших тем для передвиборчої дискусії.

Вже зараз можна констатувати, що однією із таких тем стала Україна та українці…

Зрештою, результати соцопитувань показують, що поляків стомила тема війни в Україні, і вони підтримали б якнайшвидше завершення бойових дій у будь-який спосіб. Ця фрустрація, характерна практично для всього польського суспільства, переноситься і на ставлення пересічних поляків до українців, які живуть у їхній країні».

А ще у Польщі традиційно підігрівається теми «Волинської трагедії» періоду Другої світової війни.

Кароль Навроцькі заявив, що не бачить для України місця ані в ЄС, ані в НАТО, саме через те, що «волинська проблема», на його думку, залишається невирішеною: «Держава, яка не може відповісти за жорстокий злочин проти 120 тисяч своїх сусідів, не може бути частиною жодних міжнародних альянсів».

Крім цього, кандидат від «Права і Справедливості» може більше розраховувати на прихильність Дональда Трампа, ніж Рафал Тшасковські:

«Польські коментатори обережно прогнозують, що ймовірний візит американського лідера до Польщі може бути використаний з метою кампанії Кароля Навроцькі – як-не-як, соцмережева активність найближчого соратника Дональда Трампа Ілона Маска не залишає сумнівів у тому, що Білий дім цікавиться виборчими процесами в європейських країнах і прагне на них впливати».

Таким чином, Україні залишається тільки очікувати, кого ж оберуть сусіди-поляки новим Главою держави. Але великих ілюзій, як бачимо, плекати не варто: лідери правий і ще правіший…

Остап КАЛИНА.

На фото Агенції «Укрінформ», порталу «Захід.нет» та порталу «Лівий берег»: виборчий процес у РП; Рафал Тшасковські; Кароль Навроцькі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *