За дорученням голови облдержадміністрації Бориса Клімчука провели екстрену перевірку прозорості й ефективності роботи новоствореної волинської філії Державної реєстраційної служби України, зокрема щодо здійснення реєстрації права власності на нерухомість. Тож є чи нема черги серед охочих набути права на нерухоме майно і чи були спроби запровадити непрозорі схеми оформлення документів «легшим шляхом»?
Про сигнали щодо недосконалої роботи з реєстрації нерухомості першим заговорив голова облдержадміністрації Борис Клімчук під час понеділкової оперативної наради:
– Мене тривожить інформація, яка надходить з різних джерел, щодо реєстрації прав власності. Хочу нагадати: рішення з цього питання, які приймав Президент, а потім уряд, спрямовані лише на одне – на впорядкування і на дуже швидку роботу! Дізнаюся, що формуєте черги – підете з посади (до начальника головного управління юстиції у Волинській області Ігоря Оксенчука, адже саме на цю структуру покладено функції з координації впорядкування процесу реєстрації нерухомості, – авт.). У мене достовірна інформація!
Слухати пояснення керівника управління юстиції в області Ігоря Оксенчука Борис Петрович не став… Натомість відразу розпорядився провести перевірку роботи реєстраційної служби, ретельно розібратися з проблемами переселення, а взятися за справу доручив своєму заступнику – Едуардові Стоєву. У вівторок Едуард Миколайович спільно з першим заступником начальника ГУЮ у Волинській області Сергієм Карасюком, головою Волинського відділення нотаріальної палати Надією Кузьмич та іншими фахівцями провели прес-конференцію, під час якої детально розповіли громадськості про особливості реєстрації по-новому, а також – про тимчасові труднощі, які виникають у зв’язку з реорганізацією.
Із 1 січня 2013 р. запрацювала нова система реєстрації прав на нерухомість, функції, що раніше виконувало БТІ, відтепер здійснюють так звані реєстраційні служби. Їх на Волині 18. Реєструвати нерухомість мають право і нотаріуси (як державні, так і приватні). Нововведення покликане спростити процедуру і звести всю інформацію до електронного державного реєстру. З початку року в державні реєстраційні служби надійшло 1400 заяв, з них 1200 – задоволено (900 – щодо державної реєстрації). Тоді як нотаріусами області посвідчено 300 правочинів. Біда і в тім, що через величезну відповідальність не всі нотаріуси погоджуються здійснювати реєстрацію нерухомості, хоча згідно із законом не мають права відмовити людині, якщо вона звернулася з повним пакетом документів. Це питання часу – кажуть спеціалісти.
Щодо черг… Ситуацію прокоментував заступник голови облдержадміністрації Едуард Стоєв:
– Того ж дня ми з Ігорем Оксенчуком виїхали до бюро технічної інвентаризації. Оглянули приміщення, у яких планується розмістити фахівців реєстраційної служби. Це – п’ять кабінетів. Там є всі умови, щоб забезпечити належну роботу реєстраторів на базі БТІ. Так буде зручно людям. Позаяк поряд є нотаріус, оцінщики, банк… У містах (Ковель, Володимир-Волинський, Нововолинськ) теж вирішуються питання про переселення до приміщень БТІ.
Перший заступник начальника головного управління юстиції у Волинській області Сергій Карасюк зазначив:
– Реєстраційна служба – молода структура. Не дивно, що виникають технічні проблеми при запровадженні нового (а до того ж – електронного) єдиного реєстру. На доопрацювання необхідний час. А от черги виникають лише через те, що тільки 10% заяв стосуються набуття права власності на нерухомість у 2013-му, 90% – заяви тих громадян, хто вже набув право власності торік, але не встиг його зареєструвати в органах БТІ. Ці черги не великі. Ми переконані, що з часом вони зникнуть зовсім. По-перше, новобудов не так багато. По-друге, люди звертатимуться і до нотаріусів.
Там, де є черги, одразу з’являються шахраї, охочі на них заробити:
Завдання влади – зробити все, щоб таких проблем не було. З повною відповідальністю закликаю: якщо до вас звертатимуться «ділки» і пропонуватимуть заплатити за прискорення реєстрації – інформуйте правоохоронні органи, управління юстиції чи облдержадміністрацію. Ми реагуватимемо конкретно і жорстко! – резюмував Едуард Стоєв.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото автора: Едуард Стоєв та Сергій Карасюк.
Телефони «лінії довіри» головного управління юстиції у Волинській області: 784-792, 784-661.