Будівельники очікують зароблених грошей, а діти змушені відвідувати аварійні класи…
Спорудження школи в с. Осівці, що у Камінь-Каширському р-ні, вийшло на фінішну пряму. Громада щиро сподівалася, що вже цього року діти розпочнуть навчатися у новому приміщенні.
На жаль, розпочати навчання у новому приміщенні у День першовересневого свята не вийшло. Це бажання і батьків, і учнів відтермінувалося на… невизначений період. І саме така невідомість може спричинити неординарну ситуацію у навчальному процесі. Батьки погрожують узагалі більше не пустити дітей у стару школу, яка давно потребує руки ремонтників і в будь-якій момент може статися непоправне лихо.
Місцевий люд давно почав оббивати пороги різних високих інстанцій із проханням звернути увагу на їхній освітній заклад. Окремі керівні мужі ще в дев’яностих роках пообіцяли жителям Осівців нову школу. Тричі навіть виготовляли проектно-кошторисну документацію… за бюджетні гроші. Робіт ніхто не починав, тому величезні кошти викидалися на вітер, бо документація неминуче втрачала актуальність.
«Наш навчальний заклад у найгіршому стані в районі, – зазначає директор Осівцівської школи Любов Дем’яник. – Будучи районним депутатом, неодноразово порушувала питання будівництва. Однак жодних результатів ми не домоглися».
Три роки тому громада звернулася до тодішніх голови облради Ігоря Палиці (нині – народний депутат України) та депутата облради Ірини Констанкевич (наразі також працює в парламенті). Чому до них? Бо з уродженця Камінь-Каширського р-ну, вже ексгубернатора Володимира Гунчика у подібних справах – як із гуся вода…
Уже в липні 2016 р. сесія обласної ради прийняла рішення виділити перший мільйон із вільних залишків обласного бюджету на зведення нової школи в Осівцях.
А наприкінці 2016-го народний депутат Ірина Констанкевич залучила з Державного бюджету частину коштів на будівництво школи, певну суму передбачили і в обласному бюджеті. У 2017 р. на зведення школи з ініціативи народного депутата знову надійшли кошти з Фонду соціально-економічного розвитку. Частину також виділили з районного бюджету, левова частка – з Державного фонду регіонального розвитку.
Відтак, оновили проектно-кошторисну документацію, і ТзОВ «Житлобуд-2», яке очолює Леонід Стефанович, приступило до спорудження навчального закладу, який розрахований на 220 школярів. До слова, його загальна кошторисна вартість, відповідно до проекту, склала 54 млн 89 тис. 138 грн.
«Наше село розвивається. Створюються нові сім’ї, люди зводять будинки. Тому нова школа нам вкрай потрібна», – каже сільський голова Андрій Михалик.
Сайт «Район. Камінь-Каширський» наводить і такі слова жителька с. Осівці, пенсіонерки Олена Муц:
«Якби не народний депутат Ірина Констанкевич, то в Осівцях школи не було б. Такої думки не лише я, а й усі жителі нашого села. Вона дуже переймалася питанням будівництва школи та всіляко цьому сприяла. Наприкінці 2016 р. завдяки цьому народному депутату з Державного бюджету на будівництво школи надійшло 2,5 млн грн з Фонду соціально-економічного розвитку та 2,5 млн грн із обласного бюджету. Відтак, оновили проектно-кошторисну документацію і розпочали будівництво навчального закладу. У 2017 р. знову майже 1 млн грн надійшов за сприяння Ірини Мирославівни з Держбюджету на будівництво школи, з районного бюджету спрямували ще 1,7 млн грн, а з Фонду регіонального розвитку – 15,5 млн грн».
На патову ситуацію з відкриттям школи вплинула банальна причина: держава вчасно не профінансувала роботи, виконані колективом «Житлобуд-2». Приміщення готове хоч сьогодні прийняти дітлахів у свої пенати. За словами керівника будівельної організації Леоніда Стефановича, їм лишилося «повісити на стінах телевізори та поставити деякі меблі»… Але це все можливе лише тоді, коли держава (тобто, київські чиновники!) розрахується за виконані роботи. А з урочистим відкриттям затримки не буде.
Невизначеність у строках здачі об’єкта в експлуатацію і привела камінь-каширців минулої п’ятниці до кабінету виконуючого обов’язки голови облдержадміністрації Олександра Киричука. Прояснити всі питання осівчани доручили директору місцевої школи Любові Дем’яник, голові батьківського комітету навчального закладу Олені Михалик, сільському голові Андрію Михалику, голові райради Віктору Сусу та заступнику голови райдержадміністрації Олександру Михалику. На робочій зустрічі були також керівник «Житлобуду-2» Леонід Стефанович та заступник голови облдержадміністрації Валентин Цьось.
– Про ситуацію в Осівцях, я думаю, ви інформовані, – звернувся до присутніх голова Камінь-Каширської райради Віктор Сус. – 1 вересня батьки не хотіли пускати дітей у стару школу. Усі сподівалися, що нове приміщення навчального закладу здадуть вчасно. Керівництво району зустрілося з жителями села, пояснило ситуацію. Люди зрозуміли і навчання розпочалося вчасно. Як далі буде, важко спрогнозувати. Ми запевняли, що будемо робити усе, аби 5 жовтня школярі сіли за парти в новій школі. Тепер бачимо, що цього не станеться. Є ще й інший нюанс. Незабаром розпочнеться опалювальний сезон, і нам доведеться обігрівати обидва приміщення. А це ж додаткові витрати, які нікому не потрібні. Тож прохання до Вас, Олександре Олексійовичу, прояснити ситуацію і назвати строки введення школи в експлуатацію. Ми донесемо Вашу позицію до громади села. Хочемо почути чітку відповідь, що буде зі школою в Осівцях, коли вона буде запущена і які ще роботи лишилися?
– Люди не можуть зрозуміти, чому така красуня – нова школа – простоює, а діти змушені навчатися в розвалюсі, – не втримується від репліки голова батьківського комітету Олена Михалик.
– Скажу так: не ми вибираємо час, а ми в ньому знаходимося. В країні відбувся перерозподіл влади. Певний час ми не мали чіткої картини щодо фінансування, – інформує в. о. голови облдержадміністрації Олександр Киричук. – Та крига, здається скресла. У столиці нас почули, адже, на минулому тижні ми були в Києві та взяли участь у засіданні комісії Мінрегіонбуду, саме тому ми сьогодні маємо розуміння, що у жовтні профінансують завершення будівництва. Звичайно, у нас таких проблемних об’єктів є кілька, але Осівці і Любохини ми поставили в пріоритет, адже їх готовність становить майже 100 відсотків. Тому хочу вашого розуміння, що гроші є, але зараз треба завершити роботи і оформити документи. Кошти в область вже надійшли. Тепер маємо в найкоротші строки підготовити всю фінансову документацію і направити гроші за призначенням. Робота ніби й не складна, але часу трохи займе. Як тільки все оформимо, школу в Осівцях відкриємо. На жаль, точної дати назвати не можу, аби, як мовлять, не потрапити в незручну ситуацію.
Як повідомляє відділ інформаційної політики облдержадміністрації, на Волині у 2018-му за кошти ДФРР реалізовували 12 проєктів. Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 23 травня 2018 р. № 372-р «Про інвестиційні програми і проекти регіонального розвитку, що можуть реалізуватися у 2018 році за рахунок коштів держаного фонду регіонального розвитку», Волинська область отримала 116 млн 255,474 тис. гривень. Це, своєю чергою, дало можливість розпочати фінансування об’єктів, які попередньо відібрали члени регіональної комісії ще у лютому поточного року.
Як нагадав присутнім заступник голови облдержадміністрації Валентин Цьось, кошти очікували раніше, але через ряд об’єктивних чинників, їх профінансували лише зараз.
Щоправда, конкретного переліку об’єктів, які будуть профінансовані з цього вересневого траншу, в м. Луцьку також ще не отримали.
Тож нині необхідно завершити всі бюрократичні процедури, розрахуватися з будівельниками, організувати закупівлю меблів і оформити документацію для введення школи в експлуатацію.
Орієнтовно на це потрібно місяць часу. На це люди й сподіваються. А як воно буде насправді, побачимо наприкінці жовтня чи на початку листопада.
Олег ЛОКАЧУК.
На фото з архіву та автора: нова школа, яку доводиться тримати на замку; робоча нарада у в. о. голови облдержадміністрації Олександра Киричука; посланці осівцівської громади Любов Дем’яник та Олена Михалик; один із класів нової школи.