Архіви зберегли для сучасників промовисте свідчення того, як за Польщі наші діди будували меліоративні канави. Давнє фото у не менш давньому виданні «Волинський господар» 1927 р. припало порохом історії, але красномовно демонструє якість меліоративних робіт початку минулого століття. Сьогодні знайти таку ж, немов під лінійку копану канаву ой як складно. Зате… Якщо колись нашим нащадкам пощастить розкопати в архівах акти сільських рад області про стан виконання робіт із очищення дренажної системи, мережі водовідведення навесні 2013-го, то вони теж будуть подивовані, як вправно працювали предки. Головне, щоб на очі нащадкам не втрапили фото з підтопленими полями, зарослими канавами і «бригадами» еменесівців, які до сьомого поту відкачують воду там, де на папері має бути сухо…
Явище паперової меліорації у коридорах влади приховувати не стали і всерйоз заговорили про підробку актів сільськими головами кількох районів. Адже на відкачування води з тих територій, де провели такі липові роботи, витрачено чимало коштів. Голова облдержадміністрації Борис Клімчук, у рамках доручення якого й мали проводитися роботи з обстеження та очищення мережі водовідведення у населених пунктах районів області, наголосив: хоча він і вдячний еменесівцям за відмінну роботу, більше волинські рятувальники влаштовувати такі «концерти на замовлення» не будуть.
Минулого тижня Борис Петрович розпорядився детально проаналізувати якість виконаних у сільських та міських радах робіт і назвати імена всіх недобросовісних чиновників. А у понеділок 15 квітня ситуацію детально розібрали під час селекторної наради за участю голів усіх райдержадміністрацій, керівників управлінь та відомств облдержадміністрації. Заступник начальника управління ДСНС у Волинській області Анатолій Свірський доповів: усі райони відзвітували, що доручення голови облдержадміністрації стосовно обстеження кожного населеного пункту виконано, каналізаційні колодязі, канави, кювети до весни готові. Але водопілля, що сягнуло вершини минулих вихідних, показало: більшість із актів, затверджених сільськими головами, – фіктивні. У містах Ковель, Луцьк, Ківерці, Камінь-Каширський з 1 по 10 квітня рятувальники провели понад 40 виїздів для відкачування води. Понад 100 виїздів змушені були здійснити на території сільських рад кількох районів (смт Колки, села Старосілля, Боровичі, Четвертня Маневицького; села Вишеньки, Носачевичі Рожищенського; селища Голоби та Люблинець, села Колодяжне, Дарівка, Старі Кошари Ковельського р-нів та ін.)
Серед причин підтоплень – відсутність дренажної системи у новозбудованих мікрорайонах міст та приміських сіл, надання ділянок під забудову у болотистій місцевості. Саме від цього, наприклад, навесні 2013-го потерпав Малоомелянівський масив обласного центру, окраїни прилеглих до Луцька сільських населених пунктів.
Вода стала індикатором безгосподарності. Бо справжньому господареві, щоб очистити канаву, сторонньої допомоги не треба. На жаль, навіть у заможних сільських радах шукають легших шляхів:
– Нещодавно до нас на прийом приходив Маяківський сільський голова (Луцький р-н, – авт.). Чи це найбідніша сільська рада? Як роздавали ділянки під забудову, то до облдержадміністрації не зверталися. А коли в льосі вода – винні всі: влада, держава, Президент… Шановні сільські голови! Надавати ділянки під забудову – то остання справа. Це легко робити. Треба не цуратися брати на себе відповідальність, – не без емоцій зауважив Віталій Володимирович.
Щоб перевірити сказане, годі поглянути, що робиться хоча б на території с. Зміїнець Маяківської сільської ради. Звертаємо на одній із луцьких вулиць у поле (хоча насправді це вже поділені під забудову землі), але поля – нема. І дороги нема. Не секрет, що на один квадратний метр у Зміїнці – чи не найбільше заможних і впливових краян мешкає. Тут проживала левова доля депутатів облради минулої каденції. А от лопати до рук узяти нікому… Чи хоча б організувати ці роботи.
Стимули для праці пошукають у… прокуратурі, а заодно проаналізують стан виконаних робіт, заактованих сільськими головами. Відповідне прохання правоохоронцям адресував Борис Клімчук. Заодно наголосив: якщо наступного року трапиться «велика вода», ті 132 сільські ради, що надали липові» звіти, допомоги підрозділів ДСНС можуть і не отримати.
На те, щоб впорядкувати усі меліоративні канави (хоча чималий шмат роботи в області вже виконано за останні два роки), часу залишилося небагато – літо та осінь 2013-го. Але цього, кажуть, достатньо, щоб у епопеї недешевого рятування хати дядька Івана від великої води поставити крапку. Принаймні у тих районах, де причиною підтоплення є отака дрібна паперова меліорація.
Олена ЛІВІЦЬКА.
На фото з архіву та Івана ЗАЇКИ: ось такі зразкові канави будували у 1927 р. на Волині; за Зміїнцем – не поле, а море.