4 квітня Квітці Цісик, співачці українського походження, котра народилася у Нью-Йорку в сім’ї емігрантів, мало би виповнитися 60 років. Утім із непересічним талантом такої відомої на чужому континенті виконавиці, на жаль, із наших співвітчизників мало хто знайомий.
Воно й не дивно, адже в ті часи, коли творила співачка, наша держава у складі СССР була цілком ізольована від світу, зокрема – і від культурних віянь. Квітка Цісик лише один раз навідалася на Батьківщину – у 1983 р., натомість на відстані плекала любов до землі своїх предків, виливаючи її у творчість.
І хоча жінка жодного стосунку до Волині не мала (мати родом із Коломиї Івано-Франківської обл., а батько – зі Львова), пам’ять артистки вшанували і в Луцьку. Концерт, присвячений 60-й річниці від дня народження Квітки Цісик, відбувся в актовому залі Інституту іноземної філології СЄНУ ім. Лесі Українки.
– Часто чула її спів, бо раніше артистку транслювали на місцевому радіо. Я була заворожена , адже її голос – особливий, – розповіла ініціатор заходу – заступник декана з виховної роботи Тетяна Лісинська. – Тож вирішила, що слід познайомити з творчістю співачки волинян. Квітка Цісик значно більше зробила для популяризації нашої держави у світі, ніж будь-хто інший: із відгуків дізналася, що іноземці саме через її спів відкривають для себе Україну.
Упродовж дійства ведучі розповідали глядачам про життєвий і творчий шлях співачки. Народилася жінка у сім’ї музикантів. Батько Володимир – скрипаль – викладав в українському музичному інституті США, старша сестра Марія згодом стала знаною на весь світ піаністкою й очолювала консерваторію в Сан-Франциско. Тож не дивно, що змалечку Квітці прищеплювали любов до інструментальної гри (добре володіла скрипкою і роялем), хоча про своє справжнє покликання – спів – жінка зрозуміла вже згодом. Її унікальний голос – колоратурне сопрано, яке відзначається прозорістю тембру й легкістю звучання – вражав найвідоміших викладачів вокалу. Співачка вчилася оперної майстерності у Себастьяна Енгельберга, закінчила Нью-Йоркську консерваторію.
Квітка Цісик під псевдонімом Кейсі співпрацювала із багатьма відомими американськими музикантами, зокрема з продюсером-аранжувальником, котрий відкрив талант Майкла Джексона, Квінсі Джонсоном. Окрім того, виконувала саунд-треки до фільмів (одну з пісень навіть відзначили «Оскаром» та «Золотим глобусом»), співала в опері. Її унікальний голос використовували як супровід до рекламних роликів бренди Coca-Сola, American Airlines та багато інших.
Для нас, перш за все, найцікавіші два україномовні альбоми співачки «Пісні України» та «Два кольори». Адже артистка надала нового звучання давнім рідним мелодіям: до запису пісень залучила найбільших фахівців-студійників США. Квітка Цісик подарувала світові ліричну українську пісню, котра набула втілення в її незабутньому виконанні й високопрофесійному музичному обрамленні.
Як не прикро, самим українцям не випало щастя побачити артистку й почути її милозвучний спів із рідної сцени. Хоча Квітка дуже хотіла дати концерт у нашій державі, втім – не судилося. У дев’яностих жінці діагностують страшну недугу – рак молочної залози. «Житиме лише кілька місяців» – невтішний висновок лікарів. Натомість серце співачки, всупереч їхнім словам, битиметься ще сім років.
…29 березня 1998 р. на одній із вітчизняних радіостанцій пролунає сумна пісня «Журавлі» у виконанні Квітки Цісик, а згодом диктор оголосить прикру новину: співачка відійшла у вічність. Відтоді мелодія стане символом не тільки української еміграції, а й скорботи за талановитою артисткою.
На концерті пам’яті студенти радували присутніх піснями, які свого часу виконувала Квітка Цісик. Це – і «Два кольори», і «Черемшина», і «Я піду в далекі гори» тощо. З монітору демонстрували світлини співачки, на котрих вона молода, красива та усміхнена, а слова ведучих супроводжував притишений ніжний спів виконавиці.
– Про Квітку Цісик я раніше нічого не чула, – розповіла одна із глядачок – студентка другого курсу Катерина Чаплій. – Концерт сподобався, а особистість співачки – дуже зацікавила. Вже сьогодні дізнаюся більше про її творчість.
Ірина ВОРОБЕЙ.
На фото автора: Квітка Цісик у розпал творчого таланту.