У поле волинські господарі змушені виходити набагато пізніше, ніж зазвичай. Якщо у Криму ще в лютому почали сіяти ярі культури, то на Волині лише у квітні реально приступили до роботи… У профільному міністерстві волинським господарям порадили сіяти пізні культури (сою, гречку, просу, кукурудзу) і цукрові буряки.
Непростим буде цей сільськогосподарський рік. За словами куратора розвитку галузі АПК на Волині, заступника голови облдержадміністрації Віталія Карпюка, визначальною причиною пізнього початку весняно-польових робіт у західних регіонах держави є погода. Кількість опадів у рази перевищує норми. За таких умов нереально сподіватися на гарний почин сільськогосподарського року. Втім синоптики уже нині попереджають селян: за пізньою весною прийде спекотне літо.
Проблеми розвитку агропромислового комплексу нещодавно обговорили під час селекторної наради під керівництвом першого віце-прем’єр-міністра України Сергія Арбузова та міністра агропромислової політики України Миколи Присяжнюка. Посівну кампанію в Україні розпочали із запізненням на два тижні. Станом на 15 квітня засіяно ранніми зерновими лише 1,7 млн га (60%). Справилися із посівною на Півдні – в Криму, Одеській, Миколаївській, Дніпропетровській та Херсонській областях. Західні регіони працюють значно повільніше.
Попри запізнілий початок весняно-польових робіт, волинські аграрії сподіваються мати гарний врожай. У намірах – засіяти ярими культурами 277,1 тис. га, технічними – 42,2 тис. га, картоплею та овочами – 77,3 тис. га, кормовими культурами – 45,1 тис. га, цукровим буряком – 7,5 тис. га. Як повідомив директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Юрій Горбенко, у господарствах області розпочали підживлення озимини та ріпаку.
Місцеві аграрії цьогоріч слабше користуються кредитними ресурсами. Серед причин – і пізній початок весняно-польових робіт, і наявність власних коштів, і підтримках сільгосппрограм, і пільги в оподаткуванні, гарантовані державою.
Запаси насіння в державі достатні, однак в уряді стурбовані ситуацією із ввезенням в Україну неякісного насіння та засобів захисту рослин. Микола Присяжнюк доручив митникам та екологам посилити контроль. Тим часом на волинських ринках виявили насіння люцерни, засмічене карантинним бур’яном. Півтори тонни фітосанітарна служба уже вилучила із реалізації. Тож покупцям радять бути уважними і вимогливими.
А от сільським дідькам і у Мінагрополітики, і у профільних відомствах на місцях рекомендують цьогоріч зробити ставку на цукровий буряк. Мовляв, цукор буде в ціні! Горохівський, іваничівський та гнідавський цукрові заводи обіцяють працювати.
– Однак для того, щоб запускати цукрові заводи восени, сьогодні треба сіяти буряк, – зауважив Віталій Карпюк. – Повірте, щодо цукру на цей рік ринок складеться як ніколи вдало.
Сьогодні 20 тис. селян, за даними департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації, заявили про бажання вирощувати цукровий буряк (загальна площа запланованих посівів – 7,5 тис. га).
Хоча сніжна весна і принесла чимало клопотів місцевим аграріям, але завдяки негоді тримається ціна на овочі. Ті, хто не реалізував картоплю восени, нині мають змогу її продати по 1,60 грн, 1,80 грн – велику, по 1 грн – насіннєву. Через те, що новий врожай «спізниться», залишатимуться в ціні й інші овочі – картопля, капуста, буряк. Тож найбільш метикуваті хазяї, поки чекали погоди і нагоди вийти в поле, могли заробити ще на осінньому врожаї.
Олена ЛІВІЦЬКА.