Без категорії

Відповідальність – обопільна

У с. Рівне Любомльського р-ну поруч із ошатною православною церквою знаходиться меморіальний комплекс. Як свідчить напис на центральній стелі монументу, він присвячений місцевим жителям, які «віддали своє життя за Радянську владі в 1917-1967 роках». 
Симптоматично, що поряд із переліком прізвищ конкретних загиблих, є й красномовний напис: «За роки Великої Вітчизняної війни від рук фашистських та українських і польських буржуазних націоналістів загинуло: в с. Ровно – 102 чоловіки, в с. Вовчий Перевіз (зараз – Старовойтове, – авт.) – 19 чоловік, в с. Борове – 49 чоловік».
Таким чином, радянська влада, яка на честь загиблого в червні 1941 р. командира прикордонної застави Старовойтова  після війни перейменувала на його честь с. Вовчий Перевіз, на основі тодішніх документальних матеріалів визнавала, що мирне населення в період Другої світової війни на цій території Любомльщини страждало від рук різних ворогів. Хоча інформація про пам’ятний знак на честь українців та поляків, які загинули тут від рук каральних органів НКВД-МГБ, наразі відсутня. 
До речі, с. Рівне та його меморіальний комплекс знаходяться за кілька кілометрів від древнього римсько-католицького цвинтаря в лісі неподалік уже неіснуючого с. Острівки. Саме тут у минулому році перепоховано останки польсько-українського конфлікту періоду 1943 р. із числа польського населення з навколишніх сіл та хуторів. 
У той же час на кладовищі в сусідніх с. Сокіл та Почапи також знаходяться могили мирних українців, які стали жертвами нападів польських воєнізованих формувань.
Відтак, ця земля щедро всіяна прахом представників різних народів, пам’ять про яких кличе до примирення, а не ворожнечі.
Роман УСТИМЧУК.
На фото автора: фрагмент стели в с. Рівне з написом про злодіяння гітлерівців та «українських і польських буржуазних націоналістів».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *