Зміни щодо вдосконалення медичної галузі в області відбуваються згідно з Національним планом дій на 2013 р. у рамках Програми економічних реформ на 2012-2014 рр. «Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава».
В медичних закладах області сьогодні маємо 79 ліжко-місць на 10 тис. населення. Тоді як в європейських країнах практикують 45-60 ліжок на відповідну кількість населення. Замість дільничних лікарень на 5-10 ліжок створюються амбулаторії загальної практики сімейної медицини з денним стаціонаром та цілодобовим пунктом швидкої медичної допомоги. Пункт швидкої медичної допомоги забезпечує доїзд до хворого за 20 хв. і реально рятує життя.
З 791 ФАПу реорганізовано 35, а не «більшість». Причому на базі чотирьох створено амбулаторії загальної практики сімейної медицини, решта об’єднані з іншими ФАПами або – створені медичні пункти. Це були ФАПи, які обслуговували 50-60 жителів, де медичний працівник втрачав кваліфікацію. Протягом 2011 р. з Державного бюджету області додатково виділено майже 20 млн грн. За ці кошти закуплено дороговартісне обладнання для лікувально-профілактичних закладів краю. Зокрема, 18 млн грн на ангіограф для обласної та комп’ютерний томограф для міської клінічних лікарень.
У 2012 р. 34,1 млн грн додаткових коштів із Державного бюджету спрямовано на закупівлю обладнання для медичних закладів.
У 2012 р. з обласної казни в реалізацію регіональних програм (протидія туберкульозу, онкозахворюванням, профілактика ВІЛ-інфекції, «Цукровий діабет» та програма «Волинькард») вкладено 17,4 млн грн.
Упродовж 2011-2012 рр. скорочено 5 лікарських посад, 103 посади середнього медичного персоналу. Скоротилися посади, які роками не були укомплектовані. Вивільнені кошти спрямовано на медичні послуги людям.
Щодо переходу на засади сімейної медицини. Цей процес планується завершити до 2020-го. І ніяких проблем щодо перенавчання персоналу не буде. Впровадження сімейної медицини – це світовий досвід, пріоритетний розвиток саме цієї ланки охорони здоров’я, присутній у програмах усіх урядів незалежно від політичного забарвлення.
Сімейна медицина для того і розвивається, щоб пацієнту не потрібно було їздити за багато кілометрів (часто не обґрунтовано) до вузьких спеціалістів. Адже в Європі 70% звернень до лікаря починається і завершуються саме в сімейного лікаря.
27 березня 2013 р. Луцька міська рада ухвалила рішення про створення Центру первинної медико-санітарної допомоги. Згідно із ним скасовується рішення міськради від 18 грудня 2012 р. про реорганізацію поліклініки №3. Натомість створюється Центр первинної медико-санітарної допомоги з двома амбулаторіями: «Луцькою амбулаторією загальної практики-сімейної медицини № 1» та «Луцькою амбулаторією загальної практики-сімейної медицини». Центр буде розміщено на вул. Бенделіані.
У м. Луцьку послідовно проводиться робота щодо реформування галузі. Вже відокремлені від міської клінічної лікарні і функціонують самостійно міські поліклініки №1, №2, №3. У закладах розділені рівні надання медичної допомоги: утворені сімейні відділення, центри первинної медико-санітарної допомоги як структурні підрозділи поліклінік. Утворено 4 амбулаторії загальної практики-сімейної медицини.
Ми завчасно підготувалися до реформи швидкої медичної допомоги. Ще півтора роки тому забезпечили 10-ти хвилинний доїзд, розподіл викликів на екстрені та неекстрені, створили «невідкладку» у поліклініках, забезпечили однопрофільність бригад, передали їм введення наркотиків онкохворим. Таким чином підготували хороші умови для створення на базі міської станції швидкої медичної допомоги обласного центру екстреної (швидкої) медичної допомоги.
У 2012 р. область отримала понад 7 млн грн субвенцій із Державного бюджету на придбання медикаментів для швидкої допомоги. Так, вартість медикаментозного забезпечення одного виклику зросла у вісім разів. Таку ж субвенцію Волинь отримала і в 2013-му.
Сьогодні немає жодного рішення про закриття Торчинської районної лікарні. Навпаки, при поліклінічному відділенні цієї лікарні додатково буде відкрито амбулаторію загальної практики сімейної медицини.
Ігор ВАЩЕНЮК, начальник управління охорони здоров’я облдержадміністрації.