Як знову стати студентом

Не дарма кажуть: учитися ніколи не пізно. Отож згідно з новим законом про зайнятість, кожен, хто досяг 45-літнього віку, задля підвищення власної конкурентоспроможності має право на одноразовий ваучер для здобуття освіти. Саме про це і не тільки розповідали фахівці обласного центру зайнятості на прес-конференції «Професійний розвиток трудових ресурсів Волині».
Зокрема перший заступник директора обласного центру зайнятості Світлана Корецька пояснила:
– Претендувати на ваучер можуть як усі безробітні ( і ті, котрі перебувають на обліку центрів зайнятості, і ті, що ні), так і той, хто працює, але прагне підвищити свій професійний рівень або здобути іншу професію. для цього мають звернутися до відповідного за місцем проживання центру зайнятості. Такий напрямок освіти передбачає і стаціонарну, і заочну форми навчання. Обов’язкові умови для охочих: вік – 45 років і більше, наявність 15 років страхового стажу, професійно-технічної або вищої освіти (не важливо якого напрямку). Більше обмежень немає. Щорічно до 1 лютого Міністерство освіти й науки подаватиме список навчальних закладів, які мають ліценції на затверджений перелік професій. Ці спеціальності теж щорічно до 1 листопада формує Міністерство економічного розвитку й торгівлі відповідно до потреб ринку. Зараз особливо затребувані спеціальності технічного спрямування.
Вартість одного ваучера на весь термін навчання сьогодні сягає 11 тис. 470 грн (10 прожиткових мінімумів). На 2013-й ( і це буде щороку) для Волині із Держбюджету виділено задля цієї мети – 6 млн 594 тис. грн, що дає змогу пройти курс навчання приблизно 572 особам. Але на сьогодні поки реальних претендентів серед тих, хто перебуває на обліку обласної служби зайнятості, лише 75 осіб.
– Після отримання ваучера людина протягом 90 діб має його використати: знайти навчальний заклад (за наданим переліком), укласти договір і принести в центр зайнятості платіжну квитанцію, – зазначила Світлана Корецька. – Якщо сума більша, ніж вартість ваучера, її оплачує або зацікавлений роботодавець, або сама особа, яка проходитиме курс перепідготовки. Поки ще немає сформованих списків навчальних установ, ми, звичайно, консультуватимемо охочих, де можна здобувати вибрану професію. Сподіваємося, коло зацікавлених осіб зростатиме.
Тривалість навчання залежить від обраної спеціальності. Наприклад, на бджоляра (вартість – понад 3 тис. грн) – приблизно 5 місяців, робітник фермерського господарства (вартість – 9,5 тис. грн) – 10 місяців тощо. Відповідно здобуття вищої освіти займе більше часу і коштуватиме дорожче.
– Варто наголосити, що і надалі пріоритетним напрямком для служби зайнятості залишається професійна перепідготовка і навчання, як на замовлення роботодавця, так і для розвитку підприємницької діяльності, – підкреслила Світлана Миколаївна. – На 2013-й кошторисом на це передбачено біля 5 мільйонів гривень, навчання мають пройти понад 5 тисяч осіб.
Уже протягом першого кварталу 2013 р. за сприяння обласної служби зайнятості 1784 безробітні пройшли професійну перепідготовку. На замовлення роботодавців здобували освіту 1401 особа. На курсах «Підприємець-початківець» навчалося близько 230 охочих, із них уже започаткували власну справу 132 особи. Окрім того, обласна служба зайнятості значну увагу приділяє професійному розвитку самих роботодавців. Така форма, як бліц-навчання за галузевою ознакою, має на меті підвищувати їхню компетенцію. До цього залучаються представники різних контролюючих органів влади, дозвільних установ тощо, аби роботодавець був максимально обізнаним зі своїми правами та обов’язками.
Світлана Корецька розповіла про ще один цікавий момент:
– Із 14 березня цього року набрав чинності документ, що передбачає проведення на базі центрів зайнятості безоплатних консультацій особам із питань організації та провадження підприємницької діяльності. Згідно з новим законом про зайнятість до цього залучаються представники виконавчої влади на місцях, органів самоврядування тощо. Консультації надаватимемо як індивідуально, так і в групах, адже питань у представників малого і середнього бізнесу виникає багато. 
Щоб визначити перспективні потреби роботодавців у кадрах, фахівці служби зайнятості проводять анкетування керівників підприємств, організацій, установ. З початку 2013-го було опитано 365 роботодавців нашого краю. Вони назвали ті професії, що є найнеобхіднішими цього року. Це переважно продавці продовольчих товарів, електрогазозварники, кухарі, оператори АЗС та газових котелень, трактористи. Саме на основі результатів анкетування служба зайнятості формує групи для перенавчання безробітних.
Уже підведено підсумки 5-го сезону освітнього проекту «Зимової агрошколи». Планувалося 22 напрямки навчання, серед яких – створення сільськогосподарських кооперативів, але залежно від району в процесі навчання виникали нові питання. Наприклад, розведення екзотичної птиці. Загалом проведено 130 семінарів, у яких узяло участь 2109 осіб. Як наслідок – уже працевлаштовано у сфері АПК 76 слухачів, започаткували власну справу в сільськогосподарській галузі 9 учасників «Зимової агрошколи». У Ківерцівському р-ні вже працюють над створенням агрокооперативів.
Наталія ГЛАВНІЧЕК.
На фото автора: під час конференції.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *