Без категорії

За кордоном не вистачає сиріт,

Це одна з багатьох історій, котру з Польщі привезла шацька делегація. Її учасники переконалися, що у заможній Європі також є проблеми. Проте вирішення гострих питань лягає на плечі не лише держави.

Коли із гміни Ліскув, що у Вєлькопольському воєводстві Республіки Польща, надійшло запрошення до Шацька, районна держадміністрація та селищна рада пристали на таку пропозицію. Адже ніколи не завадить дізнатися, як за кордоном утримуються різного роду соціальні заклади.
– Хоча умови життя психічнохворих дорослих і дітей, які опинился у складних життєвих обставинах, доволі пристойні, одначе проблеми суспільні там подібні до українських. До прикладу – у будинку для престарілих утримуються не лише одинокі люди, а й ті, хто має дорослих повносправних дітей. Є навіть такі пенсіонери, які всупереч волі дітей пішли в цей заклад. І все тому, аби не стати обузою для рідних, – розповідає заступник голови райдержадміністрації Сергій Пархонюк. – Особисто мене вразила родина, в котрій 13-ро дітей! Вразила не кількістю, а тим, що мати є психічнохворою і регулярно лікується в центрі для розумово відсталих. Батько родини – алкозалежний. Тож п’ятеро молодших дітей (найменшій усього два з половиною роки) виховуються в інтернаті, а рідні навідуються до них лише двічі на рік.
Будинки сімейного типу в Польщі не є такими популярними, як в Україні. Натомість усиновити дитину охочих є більше, ніж сиріт. Відтак, подружні пари по два-три роки чекають такої можливості.
– У центрі для розумово відсталих нас вразили умови утримання пацієнтів, – продовжує Сергій Пархонюк. – Ремонт, меблі, сучасні спортивні зал і майданчик, кімната для релаксації, майстерня, де психічнохворі виготовляють і малюють картини, у дворі – альтанка для вік-енду.
Але зауважте: кошти на такий достаток не пливуть у руки самі. Аби отримати фінансування, заклад має постійно брати участь у різного роду проектах, писати, надсилати, захищати свою проектну роботу і лише після того (якщо виграє!) отримає кошти. Тож задля переймання такого досвіду делегація з Шацька, власне, і їздила до Польщі.
– Задля більш тісної співпраці у сфері економіки та культури ми підписали з польською стороною лист про наміри, – продовжує Сергій Пархонюк. –  Наприкінці травня чекаємо гостей із-за кордону. І результатом цієї зустрічі, сподіваємося, стануть уже конкретні напрацювання та розробки, які можна буде втілювати з наступного року.
Оксана БУБЕНЩИКОВА. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *