60-річний… рентгенапарат

Як відомо, 4 квітня 2013 р. 244 народних депутатів України зібралися не в стінах парламенту на Грушевського, а в приміщенні одного з комітетів Верховної Ради України, розташованого по вул. Банковій. Опозиція проігнорувала це засідання, а серед тих, хто взяв у ньому участь, були такі народні депутати від Волині, як Адам Мартинюк (фракція Комуністичної партії України), Григорій Смітюх і Катерина Ващук (фракція Партії регіонів), а також позафракційні Сергій Мартиняк (Горохівський ВО №20), Степан Івахів (Ковельський ВО №21), Ігор Палиця (Луцький ВО №22) та Ігор Єремеєв (Маневицький ВО №23).

Окрім негативів, що супроводжували це засідання, з’ясувалися й позитивні сторони. Зокрема, під час розгляду проекту Закону України «Про внесення змін до пункту 12  розділу VI «Прикінцеві та  перехідні положення» Бюджетного кодексу України (щодо фінансування експерименту у сфері охорони здоров’я)», реєстраційний №2137, присутні спочатку вислухали доповідь за скороченою процедурою першого заступника міністра фінансів Анатолія Мярковського, який переконував: «Зазначеним законопроектом пропонується змінити пропорцію розподілу додаткової дотації, не змінюючи її обсягу загальної дотації на вирівнювання фінансового забезпечення місцевих бюджетів між місцевими бюджетами пілотних регіонів, а саме: встановити, що до бюджетів міст обласного значення, до бюджетів районів зараховується такої дотації не більше як 25 відсотків в діючій нормі 75 відсотків та не менше як 75 відсотків залишати для обласних бюджетів цих пілотних регіонів (діюча норма – 25), тобто змінити пропорцію. У пілотних регіонах – Вінницька,  Дніпропетровська, Донецька області – заклади охорони здоров’я, що надають вторинну спеціалізовану медичну допомогу, які фінансувалися раніше з районних та міських бюджетів міст обласного значення, передано на фінансування з обласних бюджетів, внаслідок чого значно зросла питома вага видатків обласних бюджетів. Реалізація зазначених змін дасть можливість врегулювати питання, пов’язані із фінансуванням видатків обласних бюджетів, які беруть участь в експерименті з реформування системи охорони здоров’я та несуть додаткове фінансове навантаження, що також підвищить ефективність використання бюджетних коштів. Розподіл цих коштів здійснюється обласними радами. Тому процес демократичний, прозорий».
Але згодом доповідач почув не тільки окремі слова підтримки, але й критичні виступи. Серед опонентів цього законопроекту виявилася й народний депутат України Катерина Ващук, яка заявила: «Це особливо важливе питання, тому я взяла слово. Дійсно, кошти, якщо вони дійдуть до регіонів, – це  корисно. Проте ми не почули хорошої відповіді: куди підуть ці кошти? Четвертий рік  я, наприклад, пишу  звернення до Міністерства охорони здоров’я від імені  громадян двох районів: Локачинського і Турійського на Волині. У Локачинському  районі стоїть рентгенівський апарат із 50-х років минулого століття. Він за віком старший багатьох від нас! Про яку боротьбу з туберкульозом можна говорити? І таке саме – в інших районах. Тому перерозподіл коштів я би бачила в тому напрямку, щоб допомогти тим центрам, де взагалі немає нічого. Бо гарно говорити про якусь найновішу апаратуру, а коли людина не має можливості скористатися послугами рентгену і змушена з будь-якою хворобою (переломом чи ще чимось) їхати в обласний центр, то ви собі уявляєте життя цих людей при наших дорогах, транспорті і все таке інше?! Можна підтримати бюджетний комітет, але за умови, що буде глибоко вивчена ситуація в сільських районах і найнеобхідніше обладнання туди буде доставлене!».
Дискусія завершилася тим, що законопроект навіть не направили на доопрацювання, а – відхилили. Це означає, що в профільному міністерстві повинні навчитися розробляти такі механізми медичної реформи, щоб користь від неї відчули не стільки в Києві, а хоча б у тих же Локачинському та Турійському р-нах.
Роман УСТИМЧУК.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *