Світова енергетична криза 80-х рр. минулого століття змусила більшість економічно розвинених країн не лише задуматися про майбутнє, а й розробити на рівні держави спеціальні енергетичні програми, спрямовані на скорочення споживання викопних енергоносіїв і заміну їх альтернативними джерелами енергії. Один із вагомих елементів таких програм – використання деревини швидкорослих порід. В Україні ж спробували зігрітися вербою. І не прогадали.
Чому увагу дослідників і виробників в основному привертає саме лоза? Це пов’язано з тим, що верби, крім усього іншого, відзначаються ще й здатністю чудово розмножуватися здерев’янілими (зимовими) живцями та набагато краще за інших витримують багаторазове зрізання надземної частини, що дуже здешевлює собівартість вирощування таких плантацій.
Видів верб – чимало, але одним із найбільш перспективних є верба прутовидна (Salix viminalis). Через це її часто називають енергетичною. Багато сортів і гібридів тривалий час використовують для створення енергетичних плантацій у багатьох країнах Європи та Північної Америки. В Україні значні площі плантацій Salix viminalis останніми роками розширює агро-енергетична компанія «SALIX energy», яка працює на ринку біоенергетики лише з 2010 р., а площа створених нею у Волинській та Львівській областях плантацій уже становить понад 800 га!
Компанія «Салікс Енерджі» зареєстрована в Горохівському р-ні на Волині. Вона вже чимало інвестувала у висадження та закупівлю техніки, створює постійні робочі місця, залучає чимало працівників до сезонних робіт. Компанія реалізує ряд соціальних проектів, зокрема надає фінансову допомогу школі та дитячому садочку на Горохівщині.
Перші спроби створення плантацій верб подекуди викликали у населення страх. Мовляв, чи не принесе вона шкоди, чи не виснажуватиме ґрунт? Тепер же перестороги лишилися позаду. Очевидно і зрозуміло одне: це – правильне рішення. Адже навіть європейські експерти підтверджують, що якість плантацій на Волині – кращий світовий стандарт, а рівень екологічної безпеки саліксу як для навколишнього середовища, так і для людей відповідає найсуворішим нормам ЄС.
Крім того, встановлено, що кращі сорти верби прутовидної можуть мати продуктивність однорічної свіжозрізаної маси до 33,6 т/га. Така кількість енергетичної фітомаси може замінити 27 тон торфу 40% вологості, або 8000 м3 природного газу.
Використовуючи той чи інший вид або форму верби, високої ефективності вирощування енергетичних плантацій можна досягти у різних ґрунтово-кліматичних умовах, але найсприятливішими для цього є багаті, добре зволожені і дреновані ґрунти в заплавах річок.
Світлана ДУМСЬКА.