Депутат місцевої ради – представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу, котрий бере на себе зобов’язання виражати й захищати інтереси громади. Так написано в Законі України «Про статус депутатів місцевих рад». Але складається враження, що для окремих обранців… закони не писано.
15 лютого 2013-го в Луцькому міськрайонному суді розглядали справу, головним фігурантом котрої, а відтак і обвинувачуваним був депутат Луцької міської ради Антон Сосновський. Що накоїв? Керував автомобілем у нетверезому стані. Здавалося б, не така вже й біда, то ж – лише адміністративне правопорушення, а не кримінал. Одначе варто зауважити, що обранець, на сумлінність котрого свого часу понадіялася більшість жителів 8-го виборчого округу (а це – частина Старого міста та центр Луцька), не вперше порушує закон. Як виявилося, у лютому 2013-го йому довелося б утретє (!) примоститися на лаві підсудних. Але…
Справу призначили на 10-ту ранку. За кілька хвилин до моменту «Х» у приміщенні суду з’явився Антон Павлович. Щоправда, надовго не затримався. Певно, не очікував побачити у фойє стільки журналістів. Тож після скупого «Добрий день» вийшов на вулицю. Там побалакав телефоном і більше до приміщення, де панує луцька Феміда, не зайшов. Відтак слухання справи розпочали з кількахвилинним запізненням, але без головного фігуранта. Пан Сосновський до зали суду так і не з’явився.
Суддя Віктор Остапук, котрий до того ж є головою Луцького міськрайонного суду, повідомив, що порушення мало місце 14 січня 2013 р. На свято Василя обранець луцької громади, керуючи автомобілем, здійснив обгін іншого авто, чим змусив водія різко загальмувати та змінити напрямок руху, аби уникнути зіткнення.
– Після цього через декілька хвилин у селі Забороль Луцького району пан Сосновський не виконав вимогу працівника міліції, не відреагував на жест жезлом та маяковими сигналами і не зупинився, – продовжив суддя. – Того ж дня у Заборолі, керуючи автомобілем «Опель», на вимогу міліціонера пройти огляд на наявність алкоголю в крові категорично відмовився.
Відтак до Луцького міськрайонного суду надійшло три протоколи. На кожному є підписи, що пан Сосновський з ними ознайомлений. Про це повідомив суддя. Зауважив також, що відсутність підсудного – останньому не на користь. Мовляв, йому повідомили, що справа слухатиметься.
– Враховуючи, що про слухання було відомо, але відповідач не з’явився, а також те, що він уже один раз притягувався до адміністративної відповідальності за керування транспортним засобом у нетверезому стані й судом було призначено покарання – 50 годин громадських робіт, суд ухвалив: позбавити Сосновського Антона Павловича права керувати транспортними засобами на дворічний термін.
Де і як відпрацьовував депутат Луцької міської ради 50 годин громадських робіт, поки не відомо. Натомість суддя Остапук зауважив, що попереднього разу за кермо під шафе фігурант цієї історії сідав 24 листопада 2012-го.
Певно, варто нагадати, що й восени 2011-го цьому депутатові довелося побувати на лаві підсудних. Тоді Антонові Сосновському через ігнорування нормою законодавства й нехтування необхідністю відповідати на запити журналістів та колег-обранців за рішенням суду довелося сплатити штраф – 425 грн. Про цей судовий процес «Волинська газета» детально розповідала у публікації «Мовчання – не золото» (№ 44 (828) від 3 листопада 2011 року), як і про те, що пан Сосновський, будучи депутатом міської ради, але як голова ГО «Волинський блок» організував акцію «Луцьк – народу Японії» («Нащадки Кіси Вороб’янінова», «Волинська газета» №34 (818) від 25 серпня 2011 року). Під час тієї акції разом із волонтерами збирав кошти, аби допомогти постраждалому від стихії та вибуху на атомній станції «Фукусіма» народові Країни сонця, що сходить. Щоправда, тоді так і не вдалося дізнатися, скільки коштів на добру справу пожертвували лучани й коли їх організатори спрямували до посольства Японії в Україні. Деталі стали надбанням громадськості лише після втручання Феміди.
Тож про керування автомобілем обранцеві 8-го виборчого округу в Луцьку доведеться забути як мінімум на 24 місяці. Натомість матиме час, аби переглянути текст закону «Про статус депутатів місцевих рад», де чорним по білому написано: депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого округу та член ради, здійснюючи повноваження, повинен дотримуватися правил депутатської етики, зокрема – керуватися у своїй діяльності та поведінці загальновизнаними принципами порядності, честі й гідності.
Світлана ГОЛОВАЧУК.
На фото автора: депутат Сосновський під час слухання справи щодо ігнорування офіційних запитів.