Продуктивно попрацювавши у столиці, голова облдержадміністрації Борис Клімчук під час щопонеділкової наради подякував усім фахівцям, котрі долучилися до протипаводкових заходів в області.
«Завдяки оперативній та злагодженій роботі служб, а також впровадженим заходам із запобігання підтопленням, Волині вдалося уникнути значної шкоди, яку цьогорічна повінь могла завдати нашим людям. За два минулих роки за сприяння Президента України та уряду нам вдалося багато зробити, щоб уберегти обійстя господарів. Минулого тижня я знову просив підтримки Віктора Януковича для завершення протипаводкових робіт – і її отримав», – підкреслив Борис Клімчук.
На цей момент рівень води в річках на території Волині знизився на 4 см. Щоправда, завдяки швидкому відходу води існує загроза руйнування дамб у Любешові та Люб’язі Любешівського р-ну, що були збудовані у 2011 р. коштом Держбюджету. Тому там уже підключили насосні станції, щоб сповільнити відтік води.
Водночас, голова облдержадміністрації вкотре наголосив, що «повінь приходить туди, де недопрацьовують люди». Тому аналіз минулорічних актів виконаних робіт із впорядкування меліоративних систем у населених пунктах краю покаже, хто із сільських чи селищних голів відповідально поставився до цієї роботи, а хто спробував пустити важливу справу на самоплив. Адже фінансові та організаційні ресурси для ефективної роботи в 2011-2012 рр. на здійснення протипаводкових заходів були. Область, зокрема, отримала понад 34 млн грн із державної скарбниці, ще 8 млн грн надійшло з місцевих бюджетів. Відремонтовано 95 км внутрішньогосподарських меліоративних та 60 км лісових каналів, відновлено 20 км русел річок Прип’ять, Вижівка, Осина, проведено ремонт 30 агрегатів насосних станцій, відновлено понад кілометр русла р. Сапалаївки та очищено канали у міському парку Луцька. Вжиті заходи убезпечили від підтоплення повеневими і тало-дощовими водами майже 1000 обійсть у 55 населених пунктах, понад 5 тис. га сільськогосподарських угідь.
Деталізуючи стан справ, під час недавнього візиту на Волинь віце-прем’єр-міністра України Олександра Вілкула, голова облдержадміністрації Борис Клімчук наголосив: «Гроші на все це з’явилися після моєї зустрічі з Президентом України Віктором Януковичем. І їх вистачило для того, щоб виконати 65 відсотків від необхідного обсягу робіт».
Проте зупинятися на досягнутому влада не збирається. І візит Бориса Клімчука до глави держави це ще раз підтвердив. Адже завдяки сприянню Президента України та у співпраці з урядом у 2011-2012 рр. на Волині за рахунок резервного фонду Державного бюджету виконано значні обсяги робіт для попередження надзвичайних ситуацій, пов’язаних із водним фактором. У всіх районах області у 120 населених пунктах було проведено комплекс заходів щодо зменшення ступеня ризику підтоплень у період пропуску повені та паводків, забезпечення умов життя та діяльності громадян. Тож цьогорічна аномально сніжна зима з «високою водою» на початку весни довели правильність обраного державного курсу на запобігання, а не ліквідацію надзвичайних ситуацій.
Разом із тим, проведення протипаводкових заходів усе ще залишається актуальним для окремих населених пунктів і територій області. Тому голова облдержадміністрації аргументував під час зустрічі з Президентом України: згідно з розрахунками, проведеними фахівцями Держводагентства, орієнтовна вартість робіт, які ще необхідно провести на меліоративних мережах волинського Полісся, становить 33,8 млн грн. Внутрішньогосподарська меліоративна мережа потребує 7,9 млн грн капіталовкладень, міжгосподарська меліоративна мережа – 5,9 млн грн, міста обласного підпорядкування – 8 млн грн, лісогосподарські підприємства – 9,5 млн грн, захист від затоплення і підтоплення повеневими водами р. Стохід сіл Заріка і Пожог Любешівського р-ну – 2,5 млн грн.
Окрім того, ще у 1856 р. на території сучасного Ратнівського р-ну був побудований комплекс споруд Білоозерської водоживильної системи, який довгий час використовувався як основне джерело поповнення водою судноплавного Дніпро-Бузького каналу (тепер він – на території Республіки Білорусь). Щорічно за допомогою цього каналу з р. Прип’ять відбирається до 600 млн кубометрів води, зокрема до 250 млн кубометрів – у період весняної повені.
Борис Клімчук акцентував, що у листопаді минулого року, після десятиріч переговорних процесів, завдяки наполегливості чинного складу Міністерства закордонних справ України, комплекс споруд офіційно переданий Республікою Білорусь державі Україна і взятий на баланс Волинського управління водних ресурсів. Проте отримана від білорусів водоскидна споруда перебуває в аварійному стані і не підлягає відновленню. Проектно-кошторисна документація на будівництво нової споруди виготовлена у 2012 р., її вартість – 6,6 млн грн.
Той, хто шукає підтримки з аргументами на руках, той її завжди отримує. І волиняни можуть гордитися своєю владою, адже на найвищому рівні вирішено: із резервного фонду Державного бюджету область отримає 40,4 млн грн (33,8 млн грн – для продовження протипаводкових запобіжних заходів у 2013 р. та 6,6 млн грн – для будівництва нової водоскидної споруди Білоозерської водоживильної системи Дніпро-Бузького каналу).
А це означає, що древня іронічна характеристика нашого краю – «з усіх боків вода, а посередині біда» – за кілька останніх років втратила свою актуальність. І після реалізації чергових протипаводкових узагалі стане надбанням історії. Бо Волинь перетворилася на регіон, де вміють дбати і про довкілля, і про людей. На край, який чують та якому допомагають на найвищих державних рівнях.
Роман УСТИМЧУК.
На фото Ігоря КУЛИКОВА: з висоти пташиного польоту над Любешівським та Камінь-Каширським р-нами добре видно, як разюче відрізняються території, де вже проведено меліоративні заходи і де їх ще треба завершити.