Лише звернення до Прем’єр-Міністра України Миколи Азарова та Президента України Віктора Януковича дозволили волинським дітям у травні отримати німецькі солодощі, які надійшли як подарунки до Різдва Христового майже 6 місяців тому!
Про те, на які підводні рифи часом наштовхуються закордонні благодійники, які зі щирим серцем хочуть допомогти нашим дітям та пенсіонерам, «Волинська газета» коротко розповіла в статті «Польові дослідження української гуманітарки» ще 28 березня ц. р. Проте, якщо бути відвертими, багато про що говорити передчасно не хотілося. Бо дослідження лише одного випадку багатомісячних митарств благодійних організацій було в епіцентрі свого розвитку, тож поспішати не мали причин. Але цими днями редакція отримала радісну новину: Благодійний іваничівський фонд «Незабудка» таки зміг подарувати дітям зібрані в Німеччині солодкі подарунки. Нехай і з кількамісячним запізненням! І це випадок укотре довів: двері відчиняють лише тим, хто не боїться постукати…
Отже, в стилі «Сімнадцяти миттєвостей весни» спробуємо передати цю захопливу та повчальну для багатьох історію.
В Іваничі завдяки співпраці фонду «Незабудка» і Благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт – допомога дітям та молоді» прибув черговий вантаж гуманітарної допомоги. Як 10 листопада повідомила районна газета «Колос», «на прохання голови райдержадміністрації Л. М. Томашевської, котра, працюючи ще головним лікарем районної лікарні, підтримувала тісні зв’язки з волонтерами із Німеччини і для медичної установи не раз привозила меблі, деяке устаткування, – у новозбудований стаціонарний корпус ЦРЛ доставили вкрай потрібні зараз меблі». Німецька делегація на чолі з волонтером Берндтом Зехом, окрім цього, доставила в Іваничі спеціальне устаткування для медустанови на значну суму, за що почула щирі слова вдячності від голови райдержадміністрації Л. М. Томашевської, голови райради А. П. Стадніка і головного лікаря ЦРЛ П. В. Ципи.
«Благодійний фонд «Незабудка» впродовж багатьох останніх років тісно співпрацює з волонтерами з Німеччини, які часто привозять у район гуманітарну допомогу. Особливо це відчувають вихованці Іваничівської допоміжної школи інтернату. На різдвяно-новорічні свята ці діти завжди отримують щедрі подарунки від німецьких благодійників. Нерідко із солодощами бувають вони у школах та дошкільних дитячих закладах району», – деталізувала газета «Колос».
2012 р. Листопад. Мюльталь. Німеччина.
З ініціативи керівника Благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт – допомога дітям та молоді» Берндта Швайнфурта завершено збір солодощів для волинської малечі. Вантаж виявився чималим: понад півтори тонни. У розпалі – приготування для перевезення різдвяних подарунків у далекий Іваничівський р-н Волинської обл. України.
«Комісією з питань гуманітарної допомоги при облдержадміністрації 27 листопада 2012 р. направлено на розгляд Комісії з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України документи про визнання вантажу вагою 1800 кг (різдвяні подарунки) для Благодійного фонду «Незабудка» гуманітарною допомогою». Про це дізнаємося від заступника голови облдержадміністрації Сергія Ющака.
2012 р. Грудень. Київ. Україна.
2 грудня 2012 р. набирають чинності зміни до закону України «Про гуманітарну допомогу», внесені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо діяльності Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, інших центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується через відповідних міністрів», ухвалений ще 16 жовтня 2012 р. Комісія з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України втрачає свої повноваження. Спеціально уповноваженим органом із питань гуманітарної допомоги стає Міністерство соціальної політики України. Його очолює екс-лідер партії «Україно, вперед!» Наталія Королевська, яка програла вибори до Верховної Ради України у жовтні 2012 р. Вищезгаданим законом встановлено тримісячний термін для того, щоб міністерства та інші центральні органі влади узгодили нормативні документи відповідно до нових положень.
2013 р. Січень. Нововолинськ.
«2 січня 2013 р. у зону діяльності митного поста «Нововолинськ» на адресу Іваничівського районного благодійного фонду «Незабудка», що є отримувачем гуманітарної допомоги, надійшов товар: різдвяні подарунки для дітей вагою 1500 кг (згідно з дарчим листом іноземного донора від 9 листопада 2012 р., пакувального листа №1 від 9 листопада 2012 р., за документом контролю доставки вантажу №00590/2012/205020102 від 31 грудня 2012 р.)… Відповідно до чинного законодавства митне оформлення товарів гуманітарної допомоги зі звільненням від оподаткування у порядку, встановленому Податковим кодексом України та Митним кодексом України, здійснюється за обов’язкової наявності рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення про визнання цих товарів гуманітарною допомогою (нині функції такого центрального органу покладено на Міністерство соціальної політики України). Оскільки на момент доставки товару в зону митного контролю митного поста «Нововолинськ» було відсутнє рішення центрального органу виконавчої влади про визнання вантажу гуманітарною допомогою, за заявою отримувача цей вантаж, відповідно до положень статті 201 Митного кодексу України, розміщено на складі гуманітарної допомоги іваничівського РБФ «Незабудка»…
Про ці деталі ми дізнаємося з листа, який на офіційний запит отримала «Волинська газета» від першого заступника начальника Ягодинської митниці Любові Єленич.
2013 р. Лютий. Мюльталь. Німеччина.
Президент Благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт – допомога дітям та молоді» Берндт Швайнфурт із м. Мюльталь (ФРН) пише електронною поштою до редакції «Волинської газети» звернення, в якому просить сприяння у розмитненні надісланого «Незабудці» вантажу: «Ми є німецькою благодійною організацією, яка уже роками займається малозабезпеченими дітьми та молоддю з України. Ми допомогли збудувати соціальний будинок для дітей та молоді у смт Іваничі, сприяємо коштами для лікування дітей та опікуємося українськими садочками, школами та лікарнями, а також робимо багато чого іншого. Ми просимо у вас допомоги, адже на початку грудня 2012 року діти Німеччини з любов’ю підготували кілька сотень пакуночків до українського Різдва, щоб тим самим принести радість маленьким друзям із Іваничів. На превеликий жаль, ці подарунки ще й досі не дійшли до жодної дитини, бо знаходяться під митною пломбою. Деякі солодощі та інші смачні речі можуть зіпсуватися. Нам дуже сумно від того, як працюють українські політики та урядовці. Чи є сенс у тому, що подарунки все ще не надійшли до дітей? Чи саме так виглядає міжнародне взаєморозуміння?
Прикро, що не лише діти в Україні дуже засмучені. Але й діти з Німеччини – також, бо вони вклали частинку своєї душі у цю справу. Як нам пояснити своїм дітям, що українські політики перешкоджають їхнім друзям отримати подарунки? Ми просто не можемо зрозуміти такого ставлення та є дуже розчарованими. Ми були б дуже раді, якби політики почули нас та допомогли наділити дітей маленькою радістю, хоча б із запізненням».
2013 р. Лютий. Луцьк. Україна.
Оскільки не зрозуміло, з яких причин сталося зволікання, газета шукає відповіді в офіційних установах, 15 лютого звертаючись із запитами до голови облдержадміністрації Бориса Клімчука і начальника Ягодинської митниці Романа Микитюка.
«Всі документи, які були спрямовані в Комісію з питань гуманітарної допомоги при Кабінеті Міністрів України протягом листопада-грудня 2012 р. відповідною комісією облдержадміністрації перебувають на розгляді в Міністерстві соціальної політики України», – 25 лютого відтворив реальну картину заступник голови облдержадміністрації Сергій Ющак.
2013 р. Лютий. Іваничі. Україна.
Але поки волинські документи блукають довжелезними київськими коридорами бюрократії, директор Благодійного фонду «Незабудка» майже у безвихідній ситуації. У Києві з рішенням про долю німецьких дарунків не поспішають… Тому вона змушена просити в керівників Ягодинської митниці продовжити безплатний термін зберігання отриманого вантажу. Інакше за німецькі дарунки та відсутність столичного дозволу «Незабудці» доведеться платити величезний штраф!
«28 лютого 2013 р. отримувач гуманітарної допомоги звернувся із заявою про продовження строку тимчасового зберігання товарів гуманітарної допомоги через відсутність рішення про визнання товарів гуманітарною допомогою», – деталізовано в листі, підписаному першим заступником начальника Ягодинської митниці Любові Єленич. Митники зрозуміли проблеми «Незабудки» і не вдалися до штрафних санкцій.
2013 р. Березень. Іваничі. Україна.
На цей час гуманітарний товар перебуває на складі гуманітарної допомоги Благодійного фонду «Незабудка». Митна декларація для оформлення товару гуманітарної допомоги не подавалася через відсутність рішення про визнання товару гуманітарною допомогою», – повідомляє Любов Єленич.
2013 р. Березень. Луцьк. Україна.
6 березня «Волинська газета» надсилає офіційний запит на адресу міністра соціальної політики України Наталії Королевської, де серед іншого сказано: «Просимо повідомити, чи розмитнено гуманітарний вантаж від Благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт» – допомога дітям», а також про причини та наслідки зволікання з вирішенням цієї проблеми».
Забігаючи наперед, зауважимо: Міністерство соціальної політики, грубо порушуючи чинне законодавство, не надіслало жодної відповіді на цей запит.
Через кілька тижнів у Луцьку відбулася зустріч із Берндтом Швайнфуртом, який прибув на Волинь, щоб на українській землі спробувати зрозуміти: чому в Києві зволікають із дозволом на розповсюдження серед волинських дітей зібраних у Німеччині подарунків? Здається, під час спілкування з представниками «Волинської газети» в нього сформувалося чіткіше уявлення про особливості роботи окремих вітчизняних міністрів. В усякому випадку, президент благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт» – допомога дітям та молоді» навіть на зворотній дорозі в Німеччину зазнав додаткових випробувань: через негоду в останній момент рейс літака сполученням Львів – Дортмунд був скасований. І благодійникові довелося майже 48 год. діставатися до рідного міста пасажирськими автобусами…
2013 р. Березень. Київ. Україна.
У Верховній Раді України відбувається «Година запитань до Уряду». Серед інших виступала міністр Королевська. Проте чіткої відповіді, чому спостерігається тотальне зволікання з розглядом документів на розмитнення гуманітарної допомоги, депутати не почули (окрім пояснень, що дехто під виглядом «гуманітарки» отримує корм для породистих собак та розкішні легковики). У результаті народний депутат України від Маневицького виборчого округу №23 Ігор Єремеєв обурився поведінкою Наталії Королевської і залишив парламент, а його колега Ганна Герман попросила в глави уряду Миколи Азарова: «Ви, будь ласка, нам Королевську більше сюди не приводьте»…
Стало зрозуміло, що правди шукати в Наталії Юріївни не так просто не тільки німцям, але й українцям…
2013 р. Квітень. Київ. Україна.
У Міністерство соціальної політики України звернулася з проханням розглянути проблему з розмитненням гуманітарного вантажу для іваничівської «Незабудки» народний депутат України Катерина Ващук. Є інформація про зацікавленість цією проблемою з боку працівників Посольства ФРН в Україні та Посольства України в ФРН та скоординованим намаганням її благополучно вирішити.
2013 р. Квітень. Луцьк. Україна.
На адресу міністра Королевської «Волинська газета» вдруге (і востаннє) направила інформаційний запит по суті справи. Відповіді знову не отримано. Тому надіслано звернення до Прем’єр-міністра України Миколи Азарова, в якому, серед інших, були й такі слова: «Враховуючи Ваш особистий досвід публічного та відкритого спілкування з представниками ЗМІ, просимо, шановний Миколо Яновичу, вжити вичерпних заходів щодо спонукання міністра Королевської Н. Ю. до неухильного виконання чинного законодавства у стосунках із мас-медіа, а також узяти під особистий контроль вирішення проблеми розмитнення гуманітарного вантажу благодійної організації «Фергіс-Майн-Ніхт» – допомога дітям», направленого на адресу Благодійного фонду «Незабудка».
2013 р. Квітень. Мюльталь. Німеччина.
Звернення з проханням якомога швидше вирішити проблему тривалого перебування на складах нерозмитнених дитячих різдвяних подарунків благодійний фонд «Фергіс-Майн-Ніхт» – допомога дітям та молоді» надіслав до Президента України Віктора Януковича.
2013 р. Травень. Іваничі. Україна.
Директор Благодійного фонду «Незабудка» Сніжана Горбачук повідомляє:14 травня працівники митного поста «Нововолинськ» Ягодинської митниці» на підставі отриманих із Києва дозвільних документів зняли митні пломби із німецьких подарункових коробок. Значить, листи до Віктора Януковича та Миколи Азарова доставлено. На щастя, солодощі не зіпсувалися. Тож буквально через день, 16 травня, перший вантаж гуманітарної допомоги вирушив до волинських дітей.
2013 р. 16 травня. С. Верхнів. Іваничівський р-н.
У ту пору, коли на поріг верхнівської школи вже майже ступило літо, до сільської дітвори нарешті дісталися… різдвяні подарунки. Як же непросто було пояснити малечі, чому ще взимку дбайливо складені німецькою малечею подарунки тільки тепер доїхали до Верхнева. Як згодом пояснить голова правління благодійного фонду «Незабудка» Сніжана Горбачук, такі пакунки не вперше отримують на Іваничівщині. За 8 літ їх роздали вже немало-небагато – 4 тисячі! Акція називається «Різдво в пакетах», а особливість її в тому, що кожну коробку з дарунками складає дитина у Німеччині спеціально для такої ж української дівчинки чи хлопчика. Що всередині – достеменно не знає ніхто. Майже на кожній, а всі загорнуті в яскравий подарунковий папір із малюнками, – послання, ретельно виведене дитячою рукою. Так від серця до серця – з Німеччини до іваничівських сіл – передають дещицю дитячої щирості та любові.
…Їхньому здивуванню не було меж. Поки Сніжана Горбачук пояснювала дітям, чому не варто дивуватися, що на коробках – різдвяна символіка, і просила уважно дивитися на термін придатності солодощів, якщо вони будуть серед гостинців, діти завмерли у передчутті дива. А потім Марко Василюк, Аня Дарчук, Софія Верчук, Іра Гурська, Аліна Борис, Дмитрик Ярошук, Владислав Бортновський, Максим Савюк, Павло Демчик отримали свої дарунки. «Ого!» і «Дякую!» – це були єдині слова, які щасливі діти у ту мить спромоглися промовити.
Нам, чесно кажучи, дуже хотілося усіх 9 верхнівських школяриків (бо 10-го цього дня у школі не було) сфотографувати на порозі рідного навчального закладу з барвистими коробками. Але ми… не встигли. А спробуйте стримати дітвору не розпакувати таємниче послання від якоїсь німецької дівчинки чи хлопчика! Тож щойно хтось один розгорнув папір, як усі миттю кинулися і собі дивитися: що – там. А там… цукерки, шоколадні Діди Морози, машинки, олівці, альбоми, фарби, пазли, одяг, ляльки – і море усілякої справжньої дитячої радості. Чи не найбільше тішилася малеча, коли з-поміж дарунків щастило знайти і листа від (тепер уже точно) друга чи подружки із Німеччини. Наступний крок – із допомогою вчителів написати такі ж листи зі словами вдячності – у відповідь. Надіємося, вони «добиратимуться» до адресатів не довгих 5 місяців, а набагато швидше…
Митарства різдвяних подарунків скінчилися. У пакунках, які з такими трудом розмитнювалися, не було чогось надзвичайного. Як виявилося, там не контрабандний корм для «кішчачіх» (за фразеологією міністра Королевської) магазинів і червоні кабріолети (хіба що іграшкові), а солодощі, іграшки та різдвяні послання від німецьких діток – українським… 16 та 17 травня дві бригади від «Незабудки» оперативно розвезли дарунки у школи та садочки сільських населених пунктів району. Стара Лішня, Литовеж, Мовники, Кречів, Морозовичі, Лежниця, Млинище, Бортнів, Верхнів, Низкиничі, Тишковичі, Мишів, Соснина, Іванів, Менчичі…
– Коли все почалося, думалося: навіщо це потрібно такою дорогою ціною?.. – зізналася Сніжана Горбачук. – Але коли бачиш очі цих дітей, реакцію на подарунки, як вони тішаться, здавалося би, дрібничкам, то розумієш, що всі зусилля – недаремні. І в такі моменти оці дитячі очі та усмішки слугують для мене джерелом натхнення на наступні добрі справи.
Володимир ДАНИЛЮК, Олена ЛІВІЦЬКА.