Щороку обласна служба зайнятості розширює коло соціальних партнерів, кожен із яких стоїть на захисті інтересів певного прошарку населення. Серед них – і громадські організації, і державні структури. Під час круглого столу, який відбувся в обласному центрі зайнятості, разом із партнерами спробували знайти відповідь, що таке справедливість.
Керівник департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Світлана Мишковець повідомила, що цього року вперше в Україні саме на Волині підписано тристоронній соціальний договір між владою, профспілками та роботодавцями, головним питанням якого є зайнятість населення і рівень заробітної плати. Один із результатів – зменшення заборгованості із виплати зарплати: 4,3 млн грн проти торішніх 5,2 млн грн. Нещодавно 8 інвалідів отримали автомобілі, вручено ключі до квартир громадянам, постраждалим від аварії на Чорнобильській АЕС. Світлана Євтихіївна переконана: тільки у тісній взаємодії можна досягнути вагомих результатів.
– Справедливість – це достойна зарплата, житло, мобільність, – підсумувала виступ Раїса Кучмук.
Начальник відділення Національної служби посередництва і примирення у Волинській області Олександр Клімович повідомив, що впродовж 2012 р. взято на облік 26 підприємств та установ, де були виявлені чинники дестабілізації стану соціально-трудових відносин між роботодавцем і працівниками, включаючи заборгованість із зарплати, неукладання трудових договорів, незадовільні умови праці. Що робити? Перш за все, вважає Олександр Дмитрович, потрібно сприяти підвищенню рівня правових знань сторін соціально-трудових відносин. Але правова культура не тільки знання законів, а й усвідомлення необхідності його дотримання. Тож Олександр Клімович упевнений: тільки у взаємодії органів влади, соціальних служб та громадських організацій можна розв’язувати питання, які виникають на ринку праці.
Начальник управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації Галина Карнаухова продовжила думку щодо співпраці різних соціальних служб. Якщо разом на партнерських засадах долучатися до розв’язання тих чи інших проблем, то й результату слід очікувати набагато кращого. Наприклад, управління для підтримки громадських організацій уже кілька років проводить конкурси соціального замовлення та проектів, які спрямовані на соціальний захист населення. А представник обласного центру соціальних служб для дітей, сім’ї та молоді Галина Урбанович розповіла про тісну взаємодію фахівців соціальної роботи, які є тепер у кожній сільській та селищній радах, із райцентрами зайнятості.
У діалозі взяв участь і керуючий облвідділенням Фонду соціального захисту інвалідів Валерій Шевчук, котрий зазначив: кількість інвалідів із року в рік зростає. Нині серед населення волинського краю – 8% неповносправних людей. Українське законодавство дає змогу інвалідам реалізуватися в житті, спорті, навчатися, почуватися захищеними. Наприклад, в області нині нараховується приблизно 10 тис. інвалідів, які працюють. Тісно в цьому напрямку відділення взаємодіє з обласною службою зайнятості.
Продовжила розмову про неповносправних голова правління обласної дитячої ГО «Центр розвитку дитини» Людмила Вознюк, котра вважає, що зроблено реальні кроки в напрямку досягнення соціальної справедливості щодо діток з особливими потребами. Наприклад, для таких діток видали три книжки, розробили спеціальні іграшки, проводять щорічний фестиваль «Забавляночка». У планах – створення альтернативного центру дошкільного виховання.
– Справедливість – це неупереджене ставлення до інвалідів. Треба дати їм можливість реалізувати свій хист, здібності, – підсумувала Раїса Кучмук.
– Справедливість – рівність можливостей і партнерство, – підхопив керівник обласного молодіжного центру праці Петро Лавринюк. Також він розповів, що спільно зі службою зайнятості реалізовано чимало проектів, серед яких – створення центрів кар’єри у вузах краю, «Школа безпеки і порядку», «Територія позитивних змін», «Запровадження інституту інтернатури», створення об’єднань співвласників багатоквартирних будинків як можливості зайнятості громадян.
Соціальному захисту молоді сприяє також обласна молодіжна організація «Регіональний інститут Європейського розвитку», який очолює Олена Кобріна. Головне завдання Олена Артемівна вбачає у допомозі людині розкрити власні можливості, відчути відповідальність за себе і своє життя. Упродовж 2012-го у центрах зайнятості провели 58 тренінгів, де розглядали питання, як стати успішним, популяризувався здоровий спосіб життя як запорука вдалого працевлаштування.
Фахівець ТУ МНС в області Надія Шпінь розповіла про спільний з обласною службою зайнятості проект «Школа безпеки і порядку», мета якого – інформування населення щодо запобігання порушення громадського порядку та безпеки життєдіяльності. У 2012 р. організовано громадські роботи із чистки димоходів для 150 одиноких громадян, у яких брали участь 84 безробітні.
– Треба вірити у справедливість, тоді її можна досягнути, але за неї треба боротися, – підсумувала розмову Раїса Кучмук.
На завершення круглого столу було підписано угоди про співпрацю.
Наталія ГЛАВНІЧЕК.